Centralne Biuro Antykorupcyjne apeluje o oddawanie krwi 0 Rh+ dla swojej funkcjonariuszki. Kobieta jest w szpitalu w Warszawie, jej stan jest bardzo ciężki. Krew na jej rzecz można oddawać w całym kraju na hasło "CBA".


Potrzebna jest krew 0 Rh+. Kobieta jest obecnie pod opieką stołecznego Szpitala Czerniakowskiego - poinformował Temistokles Brodowski, naczelnik wydziału komunikacji społecznej CBA. Podkreślił, że apel nie jest skierowany tylko do służb mundurowych, ale do wszystkich ludzi, którzy mogą oddać krew - niezależnie od posiadanej grupy.

W wakacje drastycznie spada liczba stałych dawców i oddawanej krwi, dlatego każda oddana kropla przyda się - jeśli nie naszej koleżance, która pilnie bardzo jej potrzebuje - to innym pacjentom w kraju - przekonywał Brodowski. Podkreślił, że stacje krwiodawstwa działają również w soboty - np. stołeczna, przy ul. Saskiej między godz. 7.00 a 14.00.

Dawcą krwi może zostać każdy zdrowy człowiek w wieku 18-65 lat, ważący co najmniej 50 kg. Oddać krew mogą osoby, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miały wykonanego tatuażu, piercigu lub zabiegu akupunktury. Przeciwwskazaniem są m.in. zabiegi operacyjne, zabiegi dentystyczne, podczas których zakładane były szwy, a także leczenie krwią i preparatami krwiopochodnymi w ostatnich 6 miesiącach.

Lekarze przypominają, że pobranie krwi nie osłabia organizmu dawcy, a pomaga chorym. Organizm po oddaniu krwi od razu zaczyna się regenerować. Najpierw wyrównuje się jej objętość, a potem liczba składników komórkowych krwi.