​W pierwszym kwartale przyszłego roku ruszy pilotaż kompleksowej opieki nad osobami z nieswoistymi zapaleniami jelit, w tym z chorobą Leśniowskiego-Crohna - dowiedział się reporter RMF FM Michał Dobrołowicz. Trwają ostatnie uzgodnienia lekarzy z Narodowym Funduszem Zdrowia w tej sprawie. Pilotaż nowego świadczenia obejmie 20 szpitali. W całym kraju problem nieswoistych zapaleń jelit dotyczy ponad 50 tysięcy pacjentów, w tym nawet 15 tysięcy z chorobą Leśniowskiego-Crohna. W tym ostatnim przypadku większość pacjentów to osoby, które nie skończyły jeszcze 40 lat.

Kompleksowa opieka zakłada dostęp do fachowego dietetyka, psychologa, do opieki stomijnej, czasami do ginekologa, który nie boi się prowadzić ciąży pacjentki z chorobą Leśniowskiego-Crohna i nie każe jej odstawiać leków. Do tego dochodzi dostęp do diagnostyki oraz tak zwana "krótsza ścieżka" - tłumaczy w rozmowie z RMF FM profesor Grażyna Rydzewska, prezes Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii. 

W nowym systemie chcemy wprowadzić też wskaźniki jakości, żeby móc wybiórczo sprawdzać, czy pacjenci prowadzeni są prawidłowo, czy opieka jest odpowiednia. Pacjenci nie wymagają tylko leczenia w fazie ostrej, oni wymagają nadzorowania i monitorowania w fazie poprawy. Żeby wychwycić, kiedy jest źle, żeby nie leczyć, kiedy jest bardzo źle - dodaje. 

Plan zakłada, że w pierwszym etapie pilotażu opieką objętych byłoby 60-70 procent pacjentów z zapaleniami nieswoistymi jelit. Ośrodki już w fazie pilotażu mają działać w każdym województwie. 

Jeżeli ośrodki nie będą mieć dostępu do wszystkich procedur i specjalistów, będą musiały mieć podwykonawców do danego świadczenia. Chodzi o zagwarantowanie pewnego poziomu opieki w konkretnym miejscu. Widzę ze strony NFZ otwartość na proponowany model. Jego atutem jest to, że jest on znany w różnych krajach świata. Jesteśmy na etapie opracowywania szczegółów w grupach roboczych NFZ - dodaje profesor Rydzewska. 

(ph)