Asystenci medyczni mogą od dziś wystawiać e-zwolnienia w imieniu lekarzy. O samym zwolnieniu nadal będzie decydował wyłącznie lekarz. Asystent będzie wykonywał jedynie techniczne czynności - informuje resort rodziny i pracy. Według ministerstwa, już prawie co drugie zwolnienie wydawane jest w formie elektronicznej. Asystentem medycznym, którego lekarz będzie mógł upoważnić do wystawiania e-zwolnień w swoim imieniu, może zostać osoba, która wykonuje zawód medyczny lub czynności pomocnicze przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Do tej grupy należą m.in. pielęgniarki, ratownicy medyczni oraz sekretarki medyczne.

Resort rodziny i pracy zwraca uwagę, że osoby te muszą posiadać zarejestrowane konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) i muszą być wpisane do Rejestru Asystentów Medycznych (RAM). "Swój profil na platformie ZUS musi mieć również lekarz, w którego imieniu e-zwolnienie będzie wystawiał asystent" - czytamy w komunikacie ministerstwa.

"Upoważnianie asystenta do wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich będzie odbywać się w RAM. Następnie informacja ta będzie przekazywana do ZUS. Na jej podstawie asystent uzyska dostęp do odpowiednich funkcji na PUE ZUS, dzięki którym wystawi e-zwolnienie" - podkreśla resort. "Asystent medyczny upoważniony do wystawiania e-zwolnienia będzie wykonywał w imieniu lekarza jedynie techniczne czynności. O samym zwolnieniu i jego szczegółach nadal będzie decydował wyłącznie lekarz" - informuje ministerstwo.

Zwolnienie elektroniczne od grudnia

Od 1 grudnia tego roku obowiązującą formą zwolnienia lekarskiego będzie zwolnienie elektroniczne. ZUS w połowie października poinformował, że od początku 2016 r. lekarze wystawili 6,7 mln e-zwolnień. We wrześniu niemal 45 proc. zaświadczeń lekarskich zostało wydanych właśnie w formie elektronicznej.

Prym wiodą województwa zachodniopomorskie (59 proc.) i podlaskie (58 proc.). Blisko 1 mln e-ZLA lekarze wystawili za pośrednictwem aplikacji gabinetowych, które posiadają funkcjonalność e-zwolnień i korzystają z interfejsu udostępnionego przez ZUS. Zakład od grudnia ubiegłego roku udostępnia również lekarzom certyfikat z ZUS czyli darmowy podpis elektroniczny, którym szybko i bezproblemowo można podpisywać e-zwolnienia - powiedział rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz.

ZUS prowadzi szkolenia dla osób, które będą pełnić funkcję asystentów medycznych.
Do tej pory przeprowadził ponad 31,5 tys. szkoleń dla lekarzy i placówek medycznych z zasad wystawiania e-zwolnień.

(ug)