Aż 67 proc. dorosłych Polaków zmaga się z podwyższonym poziomem cholesterolu. Co więcej, niewiele mniej w ogóle nie badało swój cholesterol. Eksperci są zgodni - hipercholesterolemia jest jednym z głównych czynników ryzyka rozwoju chorób układu krążenia.

Badania pokazują, że aż 67 proc. Polaków powyżej 20. roku życia zmaga się z podwyższonym poziomem cholesterolu[1]. Oznacza to, że około 20 mln osób jest zagrożonych chorobami sercowo-naczyniowymi, które w 2021 roku odpowiadały za ok. 35 proc. wszystkich zgonów w Polsce[2].

Polacy nadal nie są wystarczająco zorientowani w temacie zdrowia i regularnych badań profilaktycznych. Aż 60 proc. z nich nie zna swojego poziomu cholesterolu.

Cholesterol jest nam potrzebny, ale...

Zdaniem specjalistów, hipercholesterolemia jest jednym z głównych czynników ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, obok nadciśnienia tętniczego, palenia tytoniu, cukrzycy i otyłości. Wiele osób dotkniętych hipercholesterolemią podejmuje różnorodne działania, aby zadbać o układ krążenia. Najczęściej ćwiczą i kontrolują swoją masę ciała.

Hipercholesterolemia to stan charakteryzujący się podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi, w tym szczególnie cholesterolu LDL. Cholesterol jest tłuszczem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale jego nadmiar może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, zwłaszcza chorób sercowo-naczyniowych. Wczesne wykrycie hipercholesterolemii i kontrola poziomu cholesterolu są kluczowe dla zapobiegania powikłaniom zdrowotnym. Regularne badania poziomu cholesterolu oraz konsultacje z lekarzem lub dietetykiem mogą pomóc w skutecznym zarządzaniu tym stanem - tłumaczy Karolina Łukaszewicz-Marszał, dietetyk kliniczny Fundacji Nutricia.

Nie każdy tłuszcz jest niezdrowy

Podstawą w obniżaniu poziomu cholesterolu jest odpowiednia dieta, polegająca nie tylko na unikaniu tłustych ciężkostrawnych potraw, ale przede wszystkim na zamianie tłuszczów zwierzęcych na tłuszcze roślinne, spożywaniu większej ilości warzyw, nasion roślin strączkowych oraz pełnoziarnistych produktów zbożowych.

Ważną rolę odgrywa również spożywanie żywności bogatej w sterole roślinne, które wpływają na obniżenie poziom cholesterolu we krwi. Te naturalne związki zmniejszają wchłanianie cholesterolu w przewodzie pokarmowym i zwiększają jego wydalanie z organizmu. Można je znaleźć w niektórych produktach spożywczych, takich jak np.: oleje, orzechy, nasiona czy też jogurty wzbogacone w sterole roślinne i suplementy diety ze sterolami. Liczne badania przekonują, że ich regularne spożywanie w odpowiedniej ilości, czyli od 1,5 g do 3 g na dzień, może znacząco wpłynąć na poprawę profilu lipidowego.

Walka z podwyższonym poziomem cholesterolu wymaga zintegrowanego podejścia, które obejmuje zarówno edukację, działania profilaktyczne oraz praktyczne kroki mające na celu obniżenie i utrzymanie cholesterolu na prawidłowym poziomie.

Kluczową kwestią jest zwiększenie świadomości na temat zagrożeń związanych z hipercholesterolemią oraz promowanie zdrowych nawyków, takich jak regularne badania, aktywność fizyczna i zdrowa dieta.

[1] A i wsp. Changes in the prevalence, treatment, and control of hypercholesterolemia and other dyslipidemias over 10 years in Poland: the WOBASZ study. Pol Arch Med Wewn. 2016; 126 (9): 642-652.

[2] Raport: Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania - NIZP PZH - PIB.