Problem wypadających włosów może dotyczyć wielu osób i mieć różne przyczyny. Niedogodność ta pojawia się zarówno u mężczyzn, jak i kobiet w różnym wieku. Można temu jednak skutecznie zapobiec, wykorzystując sprawdzone zabiegi medycyny estetycznej. Agnieszka Drożniak-Konstanty, lekarz dermatolog podpowiada, jak temu efektywnie zaradzić.

zdj. ilustracyjne /shutterstock /

Przyczyn wypadających włosów może być kilka, a rodzaj i nasilenie zależą od wielu czynników. Łysienie może pojawić się nagle i być przejściowe lub też długotrwałe. Jeśli mocno się nasila, wówczas może okazać się oznaką choroby.

Powodów wypadania włosów można szukać m.in. w źle dobranej diecie, niedoborze cennych witamin i minerałów, stosowaniu używek, nadmiernym i częstym stresie, genetycznych predyspozycjach, gwałtownych zmianach hormonalnych (z uwzględnieniem ciąży i menopauzy) lub osłabieniu struktury włosów częstym farbowaniem i korzystaniem z lokówki czy suszarki.

Warto w pierwszej kolejności zdiagnozować przyczynę, a następnie odpowiednio dobrać z lekarzem medycyny estetycznej jeden z trzech sprawdzonych sposobów leczenia łysienia.

Terapia peptydowa

Stosowana w leczeniu wypadania włosów terapia peptydowa to formuła siedmiu wyselekcjonowanych peptydów w połączeniu z kwasem hialuronowym. Opiera się na technologii przedłużonego uwalniania substancji aktywnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu preparat działa nawet przez dwa tygodnie po jego aplikacji. To natomiast pozwala na uzyskanie jak najlepszych rezultatów i skuteczności. Poprawia krążenie i ukrwienie skóry głowy, a także pozwala zrewitalizować mieszki włosowe, co sprawia, że rosną one grubsze i gęstsze.

Terapia powinna składać się z pełnej serii czterech zabiegów w odstępach co mniej więcej dwa tygodnie. Preparat peptydowy polecany jest podczas kuracji leczącej łysienie, ale również w celu wzmocnienia włosów przed oraz po przeszczepie czy jako profilaktyka wypadania włosów.

Mezoterapia igłowa

Zabieg mezoterapii igłowej pozwala na stymulację wzrostu włosów, a także przywrócenie skórze głowy właściwego, poprawnego krążenia. Zaleca się ją przy zdiagnozowaniu wielu chorób włosów, a częstotliwość terapii dobierana jest indywidualnie do potrzeb danego pacjenta - zwykle jest to około 5-6 zabiegów wykonywanych w miesięcznych odstępach.

Mezoterpię igłową najczęściej stosuje się w przypadku łysienia plackowatego lub androgenowego, a także podczas wypadania włosów w trakcie i po ciąży. Z powodzeniem można ją wykorzystać też u osób z niedoborami składników mineralnych, słabym krążeniem i problemami hormonalnymi np. przy niedoczynności tarczycy.

Zabieg z osoczem bogatopłytkowym

Łysienie można również skutecznie wyleczyć, stosując program biostymulacji komórek skóry. Taki zabieg opiera się na uzyskaniu osocza bogatopłytkowego z własnej krwi pacjenta, która zawiera cenne komórki i czynniki wzrostu pobudzające skórę do regeneracji.

Terapia polega na aktywacji płytek krwi zawartych w osoczu bogatopłytkowym w celu produkcji wspomnianych czynników wzrostu. Dzięki temu aktywują się komórki macierzyste i stymulują fibroblasty, aby prawidłowo produkować kolagen. Lekarz pobiera niewielką ilość krwi od pacjenta i poddaje wirowaniu. W jego trakcie następuje oddzielenie erytrocytów i leukocytów od osocza, które staje się bazą do wykonania zabiegu poprzez aplikację w miejscu podatnym na łysienie. Całość terapii najlepiej dobierze lekarz medycyn estetycznej, wykonujący zabieg.

Opracowanie: