Lato odchodzi w zapomnienie. Tymczasem nadchodząca jesień to idealny czas na to, by pomyśleć o kompleksowej pielęgnacji skóry. Promieniowanie UV nie jest już tak silne i dlatego można bezpiecznie poddać się zabiegom medycyny estetycznej. O tym, na jakie z nich warto się zdecydować o tej prze roku opowiada nasza ekspertka dr n. med. Joanna Sułowicz – specjalista dermatolog.

Nasza skóra podczas gorących miesięcy jest narażona na szkodliwe działanie promieniowania UV, a także wysokich temperatur, słonej, morskiej wody oraz klimatyzacji. Pod wpływem tych czynników bardzo często po lecie staje się mocno odwodniona, szorstka i nieprzyjemna w dotyku. Traci więc dobrą kondycję i potrzebuje mocnego odświeżenia, nawilżenia i odżywienia.

Jej zły stan powoduje dodatkowo degradację kolagenu i elastyny, przez co staje się bardziej cienka i mniej jędrna. Szybciej więc się starzeje. Wiele osób to właśnie teraz zauważa pierwsze głębsze zmarszczki i mocniejszą utratę owalu twarzy.

Skąd biorą się przebarwienia?

Innym, istotnym problemem, który spotyka naszą skórę latem są przebarwienia. Powstają one na skutek oddziaływania promieniowania UV. Skóra broniąc się przed nim produkuje więcej melaniny - barwnika odpowiadającego za kolor skóry. Niestety czasami jego produkcja jest zaburzona, dochodzi do zwiększenia wydzielania barwnika i powstawania plam w postaci przebarwień. Ich rodzajów jest dużo, od tych najmniej problematycznych, drobnych i płytkich w postaci piegów, po najbardziej trudne do usunięcia przebarwienia hormonalne typu melasma.

Jesień to doskonały czas, by zająć się wszystkimi wyżej wymienionymi problemami. To także właściwy moment aby wykonać bardziej inwazyjne zabiegi, które w kontrolowany sposób uszkadzają skórę pozwalając jej na przebudowę.  To właśnie w nadchodzących miesiącach bez obaw będziemy mogli sięgnąć po zabiegi laserowe, które pomogą nam pozbyć się problemów w postaci: wiotkiej skóry, blizn, poszerzonych porów, rozstępów, zbędnego owłosienia czy też zmian skórnych o typie brodawek łojotokowych lub włókniaków.

Skóra jak nowa - mezoterapia

Bardzo dobrym zabiegiem regenerującym odwodnioną i poszarzałą skórę jest mezoterapia igłowa. Jak mówi dr n. med. Joanna Sułowicz dermatolog, lekarz medycyny estetycznej to jedna z najpopularniejszych oraz najskuteczniejszych metod poprawy jej wyglądu oraz profilaktyki przeciwstarzeniowej:

Zabieg polega na wprowadzeniu substancji aktywnych pod lub śródskórnie, przez co omija się barierę naskórka, która zapobiega wnikaniu większości kosmetyków. Ponadto Już sam proces nakłuwania sprawia, że w skórze uruchamiają się mechanizmy naprawcze, umożliwiające jej przebudowę. W SCM estetic używamy do tego zabiegu koktajli składających się z wielu substancji rewitalizujących oraz regenerujących, jak chociażby najpopularniejszy kwas hialuronowy. Takie mieszaniny stymulują metabolizm komórek oraz zwiększają produkcję elastyny i kolagenu, przez co skóra wygląda znacznie młodziej i zdrowiej - wyjaśnia lekarka.

Możliwość zastosowania różnych substancji podczas mezoterapii sprawia, że jest ona przeznaczona dla osób w każdym wieku oraz zmagających się z różnymi problemami. Oprócz nawilżenia oraz ujędrnienia skóry praktycznie całego ciała, można także w ten sposób poprawić koloryt, zmniejszyć obrzęki pod oczami lub nawet zredukować rozstępy.

Głębokie odświeżenie - peelingi

Jesienny czas jest również bardzo dobrym momentem na wykonanie głębiej penetrujących peelingów. Pozwolą one nie tylko pozbyć się zniszczonej przez słońce warstwy naskórka, ale też poprawić napięcie skóry, wyrównać jej strukturę oraz zredukować zmarszczki.

Niektóre peelingi poza bardzo intensywnym  złuszczeniem samej skóry, stymulują syntezę kolagenu oraz elastyny pobudzając jej głębsze warstwy do regeneracji. Taki zabieg przede wszystkim jest zalecany osobom starszym, a zwłaszcza tym ze skórą z silnymi objawami fotostarzenia, oraz tym, które mogą sobie pozwolić na dłuższe wyłączenie z dziennej aktywności.

Po ścisłej kwalifikacji przez lekarza na okolicę oczu lub całą twarz pacjentki aplikowany jest kwas fenlowy. Następnie na obszar objęty zabiegiem nakłada się specjalną maskę post-peel oraz  tlenek bizmutu, które pozostawia się  na kolejne  6 dni. Po zdjęciu maski preparatem natłuszczającym skóra pozostaje zaczerwieniona zazwyczaj przez około 3-4 tygodnie, należy jednak pamiętać, iż w niektórych przypadkach rumień może utrzymywać się znacznie dłużej. Mimo długiej rekonwalescencji efekty tej metody (jak chociażby usunięcie głębokich blizn czy zmarszczek) są nieporównywalnie lepsze od innych zabiegów medycyny estetycznej i utrzymują się najczęściej aż kilka lat.

Głębokie odświeżenie - peelingi

Zabiegiem "must have" na jesień jest laser CO2, który pozwala na bardzo, precyzyjne, bezpieczne i bezkrwawe odparowanie różnorakich zmian.  Laser CO2 może być także wyposażony w moduł do frakcjonowania skóry. To specjalna głowica, która wytwarza strumień impulsów tworzących mikroskopijne uszkodzenia w obrębie tkanki. Skóra od wpływem takiego działania jest jakby podziurkowana-, powstałe w wyniku zabiegu rany otoczone fragmentami zdrowej tkanki, co sprawia, iż uszkodzenia skóra znacznie szybciej się goją. . W miejscu działania wiązki lasera zachodzi stymulacja procesów naprawczych oraz zwiększenie produkcji kolagenu, co sprawia, że skóra się regeneruje, a przez to ujędrnia i odmładza:

Osobiście polecam moduł CO2 szczególnie na różnego rodzaju zmiany skórne jak włókniaki, brodawki łojotokowe lub wirusowe. Za to moduł frakcyjny działa lepiej na zmarszczki, blizny, rozstępy oraz przebarwienia - wyjaśnia ekspertka. Po zabiegu z użyciem lasera może pojawić się rumień bądź obrzęk, dlatego obszar skórny, na którym był wykonywany zabieg najlepiej przemywać wodą z łagodnym mydłem oraz zastosować zimne okłady. Bardzo ważne jest unikanie ekspozycji słonecznej podczas procesu gojenia. Oczywiście każdy przypadek jest indywidualny, dlatego tak ważna jest odpowiednia konsultacja lekarska przed wykonaniem zabiegu - dodaje dr Sułowicz.