Zbliżająca się wiosna to czas kiedy robimy wiele, by poprawić swój wygląd i samopoczucie. Sięgamy po różne kosmetyki odwiedzając drogerie. Tymczasem, część z nich możemy sporządzić samodzielnie w domu - we własnej kuchni.

Proste kosmetyki możemy produkować na własny użytek. Do eksperymentowania zachęcają w rozmowie z reporterką RMF MAXXX Renatą Pasiut, twórcy naturalnych kosmetyków, małżeństwo z Nowego Sącza, które od lat się tym pasjonuje. Najlepsze dla naszej skóry są te, które można zjeść - podkreśla Ewa Sikorska -Trzcińska.

Kosmetyk, który można zjeść nie powinien zawierać żadnych substancji szkodliwych, tj. sztucznych konserwantów, zapachów i barwników.

Składnikiem, który można wykorzystać do wyprodukowania domowego kosmetyku jest olej kokosowy, który poprawia wygląd i kondycję naszej skóry, intensywnie ją odżywia. Ten olej trzeba jednak stosować z umiarem, żeby nie doprowadzić do wysuszenia skóry - mówi Janusz Trzciński.

Przepis na jadalną pastę do zębów

Na bazie oleju kokosowego można przyrządzić sobie jadalną pastę do zębów. Potrzebujemy do niej porcji  oleju kokosowego, porcji lub połowy porcji sody oczyszczonej albo glinki, czy trochę węgla aktywnego. Do tego pół porcji ksylitolu, który ma za zadanie uzupełnianie mikroubytków w szkliwie. Jeśli lubimy przyprawy korzenne, dodajmy cynamon, mielone goździki, czy kakao. Trzeba użyć też odpowiednich olejków eterycznych, które w naturalny sposób działają antygrzybicznie, bakteriobójczo, przeciwzapalnie, a nawet przeciwbólowo - Ewa Sikorska -Trzcińska poleca szczególnie olejki: miętowy, z drzewka herbacianego lub z goździka.

Taką domową pastę do zębów na szczoteczkę nakładamy najlepiej łyżeczką. Nie będzie się ona pienić, ale olej kokosowy świetnie sprawdzi się na krwawiące dziąsła. Powinien być tłoczony na zimno i nierafinowany. Podobnie jak każdy inny olej, używany np. do wykonania "zjadliwego" peelingu.

Peeling kawowy do ciała

Wiele osób pije kawę parzoną, z której fusy można wykorzystać do tzw. peelingu kawowego do ciała. Wystarczy zalać je niewielką ilością dowolnego oleju - nawet spożywczego. Druga wersja to peeling cukrowy. Do jego przyrządzenia potrzebujemy cukru trzcinowego nierafinowanego, który należy zmieszać z tłuszczem. Do peelingu ciała można dodać olejki eteryczne działające leczniczo. Trzeci przepis to zmielone płatki owsiane - bardzo przyjemne, pachnące i delikatne na twarz, wymieszane z odrobiną oleju spożywczego.

Wzmocnić swój organizm

Wiosną warto zadbać o wzmocnienie organizmu od środka, zwłaszcza kiedy uprawiamy jakiś sport lub po prostu dużo czasu spędzamy w ruchu.

Najwygodniej jest przygotować buteleczkę z atomizerem. Wlać tam gotową oliwę magnezową, którą można zastosować na bolące mięśnie, czy stawy wcierając ją w skórę. Magnez zawarty w oliwie, spowoduje, że mięśnie się rozluźnią, zadziała przeciwbólowo i uspokajająco. Zresztą cały nasz organizm na tym skorzysta, gdyż zauważymy, że lepiej nam się śpi - tłumaczy Ewa Sikorska -Trzcińska

Oliwę magnezową rozpylamy za pomocą atomizera na bolące miejsca i wcieramy w skórę. Dzięki magnezowi odczujemy wyraźną ulgę.

Jeżeli zmagamy się z bólem głowy, można sięgnąć po stuprocentowy olej z bergamotki, który delikatnie wciera się w skronie.

(mc)