Czujesz, że po całym dniu twoje nogi są ciężkie jak ołów? To może być nie tylko efekt zmęczenia, ale też objaw poważnego schorzenia. Mowa o żylakach. Problem dotyka najczęściej kobiet.

Zdjęcie ilustracyjne /JENS KALAENE /PAP/DPA

W pracy siedzimy z nogami opuszczonymi albo dużo stoimy, a mało się ruszamy. To wszystko może prowadzić do zaburzeń krążenia żylnego. Ważna przestroga dla pań: lepiej zrezygnować z chodzenia w butach na obcasach powyżej 5 centymetrów. Stopa w takim obuwiu nie pracuje prawidłowo.

Pierwszymi objawami żylaków są: uczucie zmęczonych i ciężkich nóg, przebarwienia i tzw. "pajączki" na podudziach.  Z czasem, na nogach mogą pojawić się owrzodzenia i rany, których gojenie jest bardzo trudne.

Jedną najskuteczniejszych metod leczenia i zapobiegania żylakom jest kompresoterapia, czyli leczenie za pomocą ucisku. Stosuje się przy tym uciskowe rajstopy, pończochy czy podkolanówki przeciwżylakowe, dobrane przez lekarza indywidualnie dla każdego pacjenta. Nie bez znaczenia jest też dieta. Niektóre owoce jak maliny, jagody, wiśnie czy porzeczki wzmacniają ściany żył i poprawiają ich elastyczność.