Nie ciało, nawet nie twarz ani tym bardziej ubrania. Zdaniem dwudziesto- i trzydziestolatków cechą, która dziś w pierwszej kolejności decyduje o atrakcyjności drugiej osoby jest… uśmiech. Wskazuje na niego większość Polaków między 18 a 40 r.ż. – wynika z najnowszych badań.

Młodzi Polacy przyjrzeli się sobie nawzajem w poszukiwaniu cech, które dziś, w dobie social mediów i nieustannego pokazywania się, decydują o atrakcyjności fizycznej drugiej osoby.

Aż 79% Polaków między 18 a 40 rokiem życia za najbardziej atrakcyjną cechę u drugiej osoby uznało uśmiech, a dokładnie to, jak prezentują się zęby - wynika z badania pracowni ARC Rynek na zlecenie Medicover Stomatologia.

Rola uśmiechu okazała się być tak znacząca, że mocno zdystansowała inne elementy urody, jakie dostrzegamy na pierwszy rzut oka.

I tak, drugie miejsce w rankingu zajęły włosy. W opinii 3 na 4 badanych fryzura ma duży wpływ na atrakcyjność drugiej osoby. Jej rola jest zdecydowanie większa wśród osób poniżej 25 roku życia. W tej grupie typowało ją aż 75% ankietowanych.

Trzecią cechą, która rzutuje na odbiór jest ubranie, którą wskazało aż 66% ankietowanych. W młodszej grupie, czyli 18-24, cecha ta, w przeciwieństwie do np. fryzury, traci nieco na znaczeniu. Wskazuje ją 61% badanych. W grupie powyżej 25 lat istotna jest ona aż dla 69% Polaków.

Co ciekawe, włosy wyprzedzają m.in. rysy twarzy. Te istotne są dla 63% ankietowanych. Zaskoczeniem w pierwszej piątce są natomiast tatuaże i inne ozdoby ciała, w tym piercing. To cecha wyglądu, która dziś jest atrakcyjna dla 33% Polaków poniżej czterdziestki - czytamy w badaniach ARC Rynek i Opinia.

Komentarz stomatologa

Pozycja nr 1 w najnowszym sondażu nie dziwi natomiast stomatologów. Przeprowadzone w USA badania naukowe pokazały, że aż 94% osób, które poznajemy, w pierwszej kolejności patrzy na nasz uśmiech. Powód jest prosty: dzięki niemu jesteśmy w stanie odczytać emocje drugiej osoby, jej humor, a nawet nastawienie do nas. W przeciwieństwie też do innych gatunków: ludzie odsłaniając zęby, nie chcą odstraszać. Dla nas to, w większości, przyjazny gest czytelny dla każdego i w każdym języku - mówi stomatolog estetyczny Michał Poulakowski.

Cytat

Osoby potrafiące naturalnie i szczerze się uśmiechać, odbierane są jako bardziej pozytywne, otwarte na relacje, ale także mniej skryte i bardziej zaangażowane w kontakt. Co więcej, kiedy się uśmiechamy nasz mózg uwalnia neuropeptydy, ale także inne neurotransmitery np. dopaminę i serotoninę, dzięki którym jesteśmy mniej zestresowani, tworząc swobodniejszą atmosferę przy nawiązywaniu relacji z drugą osobą
lek. dent. Michał Poulakowski

Kariera za uśmiech?

Sami zainteresowani też mają zdanie na ten temat. Aż 80% Polaków między 18 a 40 rokiem życia jest zdania, że ładne i zdrowe zęby poprawiają samoocenę. Przy czym opinia ta zyskuje z wiekiem. 

Co więcej, aż 67% Polaków między 18 a 24 rokiem życia jest zdania, że równy uśmiech poprawia szansę na karierę. Taką opinię podziela także 59% badanych między 25 a 40 r.ż. Zęby mają także znaczenie w życiu... uczuciowym. Zdaniem aż 71% badanych zdrowy, szczery, ale także równy i biały uśmiech zwiększa szansę na poznanie drugiej połówki.