Po 50 latach w Szczawnicy powraca uroczysty wiosenny redyk. Dziś przy wylocie Wąwozu Homole rozbrzmiewają trombity, a kierdel owiec rusza na zielone łąki Pienin. Jak informuje reporter RMF FM Maciej Pałahicki, w Jaworkach trwa właśnie wyjątkowe święto pasterskiej tradycji.

Powrót redyku po pół wieku

W Jaworkach koło Szczawnicy trwa dziś wyjątkowe wydarzenie - uroczysty wiosenny redyk. To pierwsza taka uroczystość od pięćdziesięciu lat. Wiosenny redyk symbolizuje początek sezonu wypasu - owce po zimowej przerwie ruszają na hale, gdzie pozostaną aż do października.

Święto rozpoczęło się mszą świętą o 10:30 w kościele pw. św. Jana Chrzciciela. Później wszyscy przeszli do tzw. "kosora", gdzie punktualnie w południe rozległ się "Góralski SMS spod Homoli" - potężny dźwięk trombit, który oznajmił rozpoczęcie redyku. Wówczas na scenie i wokół niej pojawił się kierdel owiec prowadzony przez bacę Andrzeja Staszla z Dzianisza, juhasów, honielników, pasterskie psy i góralska muzyka.

Tradycja, muzyka i rytuały pasterskie

Jak informuje reporter RMF FM Maciej Pałahicki, redyk wiosenny to nie tylko przepęd owiec - to pełne barw wydarzenie, które ukazuje piękno i różnorodność góralskiego dziedzictwa. Na scenie pod Homolami występują zespoły regionalne: Kapela Jaworcanie, Zespół "Szlachtowianie", grupa Jana Malinowskiego, Nasa Gròmada ze Scownic, a także "Pienińskie Wiyrchy" i "Małe Pieniny" z Krościenka.

Nie brakuje też pokazów pasterskich instrumentów - m.in. "Odgłosów hali" w wykonaniu Andrzeja Budza - i tradycyjnych "Śpasów Góralskich", czyli humorystycznych występów zbójników z Tatrzańskich Zbójów.

Góralskie smaki i rękodzieło

Uczestnicy wydarzenia mogą dziś także skosztować lokalnych przysmaków. Są wyroby owcze z bacówki bacy Majerskiego, baranina od rodziny Bulisiów, zbójnickie jadło Etno Smaki oraz regionalna kuchnia z Pienin, Podhala, Spisza i Gorców. Trwa też kiermasz sztuki ludowej i animacje regionalne dla najmłodszych.

Wieczorem, o 17:30, na scenie pod Homolami zagra FiśBanda, a po niej wystąpi energetyczna Kapela Góralska Ciupaga.