Warszawskie obchody 1000-lecia Korony Polskiej przesunięte. Decyzję ogłosił premier Donald Tusk w związku z sobotnią żałobą narodową po śmierci papieża Franciszka.
- Warszawskie obchody 1000-lecia Korony Polskiej przesunięte na niedzielę z powodu żałoby narodowej po śmierci papieża Franciszka.
- Premier Donald Tusk ogłosił zmianę terminu w mediach społecznościowych.
- Żałoba narodowa ogłoszona przez prezydenta Andrzeja Dudę w dniu pogrzebu papieża.
- Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w pogrzebie papieża Franciszka.
W związku z ogłoszeniem przez prezydenta żałoby narodowej warszawskie obchody 1000-lecia Korony Polskiej, w tym koncert i pokaz dronów, odbędą się w najbliższą niedzielę, a nie w sobotę - poinformował w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.
We wtorek rano Watykan poinformował, że pogrzeb zmarłego w poniedziałek papieża Franciszka odbędzie się w najbliższą sobotę. Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Wojciech Kolarski poinformował, że prezydent Andrzej Duda weźmie udział w uroczystościach, a ponadto - że decyzją prezydenta dzień pogrzebu papieża będzie dniem żałoby narodowej.
Na sobotę planowany był szereg obchodów i uroczystości związanych z wypadającym w tym roku 1000-leciem koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski. W Gnieźnie miało się odbyć posiedzenie Zgromadzenia Narodowego z udziałem przedstawicieli władz państwowych, które zostało przesunięte na piątek.
Z kolei w Warszawie w sobotę miały się odbyć obchody, m.in. z koncertami czy pokazami dronów; w ostatnich tygodniach zapraszał na nie w mediach społecznościowych Tusk. We wtorek we wpisie na portalu X poinformował jednak, że "w związku z ogłoszeniem przez Pana Prezydenta żałoby warszawskie obchody 1000-lecia Korony Polskiej, w tym koncert i pokaz dronów, odbędą się w najbliższą niedzielę, a nie, jak planowano, w sobotę".
W 1025 roku w archikatedrze gnieźnieńskiej koronowany na pierwszego króla Polski został Bolesław Chrobry - uroczystość odbyła się najprawdopodobniej w Wielkanoc, która wówczas przypadała 18 kwietnia. Chrobry zmarł w czerwcu 1025, a koronacja jego następcy, Mieszka II Lamberta, odbyła się w Gnieźnie 25 grudnia 1025 r.
Podstawą prawną wprowadzenia żałoby narodowej jest ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Zgodnie z nią żałobę narodową może wprowadzić prezydent w drodze rozporządzenia, które powinno określać przyczyny wprowadzenia oraz czas trwania żałoby narodowej, uwzględniając uwarunkowania kulturowe i historyczne oraz przyjęte w tym zakresie zwyczaje.
W czasie żałoby narodowej flagi państwowe na gmachach publicznych zostają opuszczone do połowy masztu i przepasane kirem. Odwoływane są imprezy masowe, rozrywkowe, koncerty i imprezy sportowe.