Pomorscy policjanci rozbili grupę nieuczciwych pośredników finansowych, którzy zwerbowali do współpracy pracowników banków i wspólnie wyłudzali kredyty. Siedem osób, w tym cztery kobiety i trzej mężczyźni, zostało zatrzymanych pod zarzutem prania brudnych pieniędzy, korupcji oraz oszustw kredytowych. Wykorzystywali ludzi w trudnej sytuacji życiowej.

Jak wyłudzano kredyty od banków?

Ich głównym celem były osoby bez zdolności kredytowej lub niskiej wiarygodności. Proceder polegał na instruowaniu kredytobiorcy, w jaki sposób należy zatajać lub modyfikować informacje, aby uzyskać kredyt np. poprzez zawyżenie dochodów, ukrycie posiadania dzieci, ukrycie zobowiązań finansowych oraz deklarowanie posiadania fikcyjnego majątku. Wszystko po to, aby bank powiedział "tak".

Wypłata kredytu była jednak uzależniona od akceptacji przez klienta wygórowanej prowizji za usługę pośrednictwa, sięgającej aż 1/3 wysokości przyznanego kredytu. W zamian za pomoc w wyłudzeniu bankowcy otrzymywali łapówki.

Pośrednicy wykorzystywali fakt, że zgłaszający się do nich klienci, to osoby podatne na manipulację, w trudnej sytuacji życiowej, którzy byli gotowi podjąć ryzyko uczestniczenia w oszustwie, aby pozyskać niezbędne im pieniądze - podkreśla mł. asp. Piotr Pawłowski z KWP w Gdańsku.

Zatrzymania w czterech miastach

Nieuczciwi pracownicy banków opóźniali wypłatę kredytu, dopóki klient nie zgodził się na wysoką prowizję pośrednika, wynoszącą około 1/3 kredytu. Pośrednicy wręczali bankowcom łapówki, zależne od kwoty kredytu.

Funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsk na polecenie Prokuratury Okręgowej w Gdańsku zatrzymali 4 pracowników różnych banków oraz 3 pośredników finansowych zatrudnionych w jednej firmie. Zatrzymania miały miejsce na terenie Warszawy i powiatu warszawskiego oraz w Toruniu i w Gdańsku.

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku przedstawiła podejrzanym łącznie 78 zarzutów, w tym za łapownictwo na stanowisku kierowniczym i naruszenie tajemnicy bankowej. Zastosowano również środki zapobiegawcze, takie jak zakaz kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi, zakaz opuszczania kraju, dozór policji oraz poręczenia majątkowe.

Opracowanie: