Kielecki program "Mieszkanie za remont" znów przyciągnął tłumy. Do szóstej edycji wpłynęło już ponad 100 zgłoszeń, a do rozdysponowania jest zaledwie 20 lokali. Mimo ograniczonej puli mieszkań, zainteresowanie nie słabnie - i trudno się dziwić. Możliwość zwolnienia z czynszu na nawet 5 lat to tylko jedna z korzyści.
- Ponad 100 chętnych na tylko 20 lokali komunalnych w Kielcach.
- Program "Mieszkanie za remont" oferuje możliwość zwolnienia z czynszu na nawet 5 lat.
- Jakie warunki trzeba spełnić, by wziąć udział w programie "Mieszkanie za remont"?
W ramach miejskiego programu osoby oczekujące na przydział lokalu komunalnego mogą wyremontować wskazane przez miasto mieszkanie na własny koszt. W zamian otrzymują prawo do jego najmu, a dodatkowo mogą liczyć na zwolnienie z czynszu nawet przez 60 miesięcy.
Zainteresowanie programem nie słabnie (...). Zarejestrowaliśmy już ponad 100 zgłoszeń, choć wciąż mogą spływać kolejne, nadane pocztą - przekazał PAP dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków, Krzysztof Miernik.
W szóstej edycji programu miasto udostępniło 20 lokali komunalnych. Każdy z zainteresowanych miał możliwość obejrzenia mieszkań i złożenia maksymalnie trzech ofert. Warunkiem uczestnictwa jest spełnienie kryteriów dochodowych: w przypadku jednoosobowego gospodarstwa wymagany przedział dochodu to 2800-4700 zł miesięcznie, a w przypadku gospodarstwa wieloosobowego - od 1900 do 2800 zł na osobę.
Na liście oczekujących na lokal komunalny w Kielcach znajduje się obecnie około 980 rodzin. Ta liczba pozostaje niezmienna od lat. Choć miasto dysponuje większą liczbą pustostanów, tylko część z nich nadaje się do programu. Pozostałe lokale są zarezerwowane na wypadek sytuacji kryzysowych, przesiedleń lub rozbiórek.
Jednym z przykładów jest budynek przy ul. Młodej w dzielnicy Czarnów. Obiekt został całkowicie wykwaterowany i przeznaczony do wyburzenia. Planujemy tam osiedle z niższą zabudową i nową jakością przestrzeni miejskiej. Po rozstrzygnięciu konkursu na koncepcję i opracowaniu dokumentacji będziemy starać się o środki zewnętrzne, np. z funduszu dopłat BGK - wyjaśnia Miernik.
Program "Mieszkanie za remont" działa w Kielcach od 2020 roku. Miasto przeznacza na jego potrzeby do 15 proc. wolnych lokali z zasobu Miejskiego Zarządu Budynków. Do tej pory dzięki inicjatywie odnowionych zostało już około 60 mieszkań.