Nawet co siódma osoba boryka się z zespołem suchego oka. Problem może pojawić się w każdym wieku. Wiąże się z uczuciem dyskomfortu, takim jak pieczenie czy ból, a nawet poważnymi problemami ze wzrokiem. Najczęściej problem można rozwiązać m.in. dzięki zastosowaniu kropli do oczu, czyli sztucznych łez. Jak aplikować preparat odpowiednio? Na to pytanie odpowiada okulistka.

Przyczyny zespołu suchego oka

Przyczyną zespołu suchego oka jest zbyt mała produkcja łez, ich nadmierne parowanie, przewlekłe stany zapalne czy problemy hormonalne. Pojawiają się wówczas problemy związane z podsychaniem głównie spojówki i rogówki, co w konsekwencji prowadzi do sporego dyskomfortu.

Na pojawienie się dolegliwości mają wpływ takie czynniki, jak nasza dieta, środowisko czy styl życia. Oczy są często przemęczane długim spoglądaniem na monitor komputera czy wyświetlacze. Wpływ na nie ma także klimatyzacja czy wysoka temperatura i słońce. Tymczasem łzy pełnią bardzo ważne funkcje dla oka: nawilżają i chronią przed infekcjami i mikrourazami.

Czym się objawia zespół suchego oka?

Suche oko objawia się najczęściej pieczeniem, swędzeniem i dyskomfortem. Pacjenci skarżą się na nieprzyjemne uczucie obcego ciała w oku, piasku pod powieką, drapania pieczenie i kłucie. U niektórych osób pojawiają się także wymuszone mruganie, nadwrażliwość na światło, czy występowania bólu oczu w nocy. Czasem w worku spojówkowym stwierdza się ciągnące, trudne do usunięcia nitki śluzu, a oczy mogą być zaczerwienione. Co ciekawe w początkowych okresach choroby może występować wzmożone łzawienie, tzw. krokodyle łzy.

Dolegliwości mogą występować w różnych porach dnia: rano ponieważ w nocy nie są produkowane łzy, ale także wieczorem, po całodziennym narażeniu na niekorzystne warunki środowiska. Z powodu suchości może nawet dojść do pogorszenia wzroku. Suchość oczu może się nasilać i powodować poważniejsze problemy. W wyjątkowych przypadkach może nawet zagrażać wzrokowi.

Jak dobrać krople do oczu?

Rozwiązaniem są preparaty imitujące sztuczne łzy, zwłaszcza z kwasem hialuronowym. Ważne, aby stosować je regularnie, nawet kilka razy dziennie. Jeżeli jednak nie przynoszą one wyraźnej ulgi należy skonsultować się z okulistą, ponieważ zespół suchego oka może mieć inne przyczyny.

Jak stosować krople do oczu?

Sukces leczenia (nie tylko tego związanego z zespołem suchego oka, ale i innych), gdzie stosowane są krople do oczu uzależnione jest m.in. o odpowiedniego zastosowania preparatu. Prawidłowa technika aplikacji kropli do oczu jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na skuteczność farmakoterapii. Tymczasem podanie kropli do worka spojówkowego lub na powierzchnię gałki ocznej dla wielu pacjentów może być wyzwaniem. O czym należy pamiętać stosując krople do oczu?

1. Zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do preparatu lub leku.  

2. Zadbaj o higienę - przed otwarciem butelki umyj dokładnie ręce. Pamiętaj, aby końcówka butelki nie dotykała żadnej powierzchni, co pozwoli zapobiec zanieczyszczeniu roztworu.

3. Krople możesz przyjmować leżąc na plecach, siedząc lub stojąc przed lustrem.  

4. Odchyl głowę do tyłu, trzymając butelkę nad okiem (Bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości aplikatora od oka. Ta powinna wynosić ok. 1-2 cm)

5. Odchyl dolną powiekę, naciśnij delikatnie środek butelki ze środkiem i zaaplikuj preparat. Żeby ten utrzymywał się w oku warto ucisnąć przyśrodkowy kącik oka. Następnie pomrugaj.

Pamiętaj o tym, że worek spojówkowy ma ograniczoną pojemność. Może on zatrzymać nie więcej niż 30 µl (mikrolitrów) płynu, czyli nawet dwa razy mniej niż zawiera jedna kropla leku okulistycznego (w zależności od rodzaju zakraplacza to zazwyczaj 40-70 µl). Dlatego nie stosuj większej ilości niż zalecana dawka, ponieważ jej nadmiar i tak wycieknie na zewnątrz albo drogami łzowymi przedostanie się do nosa lub przewodu pokarmowego. W przypadku sztucznych łez nie ma to wpływu na zdrowie, ale w innych sytuacjach może być już inaczej (szczególnie, kiedy aplikujemy leki o silnym działaniu na układ współczulny). Szczególnie powinny uważać osoby chorujące na astmę oskrzelową czy nadciśnienie.

Aplikowanie kropli dla opornych

A co zrobić w sytuacji, kiedy podanie kropli do oczu jest dla nas szczególnie nieprzyjemne? Rozwiązanie są co najmniej dwa. Po pierwsze: można nanieść preparat na zamknięte powieki przy nasadzie rzęs (porcję leku należy umieścić wówczas w zagłębieniu przy nosie - po otwarciu oczu lek wpłynie do oka - jest to metoda jednak mało higieniczna), po drugie: skorzystać ze specjalnych nakładek i urządzeń ułatwiających aplikację, które są dostępne w aptekach.    

Opracowanie: