Spojówka jest jednym z elementów przedniej część oka. O zapaleniu spojówek mówimy w sytuacji pojawienia się stanu zapalnego lub zakażenia błony wyścielającej wewnętrzną stronę powieki i przednią powierzchnię gałki ocznej.

Przyczyny i rodzaje zapalenia spojówek

Zapalenie spojówek może mieć podłoże alergiczne, związane z pojawieniem się infekcji (wirusowych, bakteryjnych czy grzybiczych), rzadziej z oddziaływaniem toksyn.

Zapalenie spojówek w większości przypadków ma podłoże alergiczne i związane jest z pojawieniem się alergenu, który oddziałuje na nasz organizm.

Problem chorób o podłożu alergicznym stale narasta. Pyłki traw i drzew, roztocza domowe, pleśń oraz naskórek i sierść zwierząt domowych - w otoczeniu jest cała masa tak zwanych alergenów wziewnych, które mogą wywoływać w naszym organizmie wiele uciążliwych objawów.

Sporej liczbie alergii towarzyszą także problemy ze wzrokiem, w tym alergiczne zapalenie spojówek, któremu często towarzyszy katar sienny i astma.

Chociaż zapalenie spojówek występuje najczęściej w okresie wiosennym - ma związek wówczas z pyłkami roślin i najostrzejszy przebieg - może występować przez cały rok.

Jakie są objawy zapalenia spojówek?

Alergiczne zapalenie spojówek objawia się: silnym swędzeniem, łzawieniem, pojawienie się obrzęku wokół oczu, uczuciem obcego ciała, pieczeniem, i zaczerwienienie oczu.

Podobne objawy pojawiają się w przypadku pojawienia się infekcyjnego zapalenia spojówek (może jednak pojawiać się więcej śluzowo-ropnej lub ropnej wydzieliny, często zaschniętej  na rzęsach, inny objaw to powiększenie węzłów chłonnych).

Leczenie zapalenia spojówek

W przypadku zapalenia spojówek na tle alergicznym ważne jest, aby starać się unikać kontaktu z alergenem. Uczulonym na pyłki może pomóc chodzenie w okularach, szczególnie po opadach deszczu. Dobrze jest również przemywać skórę oczu zimną wodą, czy chłodzić powieki zimnymi okładami.

Ostre objawy pomagają zmniejszyć krople do oczu zawierające leki przeciwhistaminowe, stabilizujące komórki biorące udział w ujawnianiu się alergii i nieswoiste substancje łagodzące zaczerwienienia i obrzęki.

Alergicy często mają tendencję do przecierania i dotykania rękami oczu. Może to jednak pogorszyć sytuację, ponieważ z powierzchni oczu i ze spojówek może wówczas uwolnić się jeszcze więcej czynników drażniących. Dlatego dobrze jest unikać takich sytuacji.

U niektórych pacjentów, u których choroba przebiega bardzo agresywnie, konieczne może być włączenie leczenia ogólnego (steroidy, cyklosporyna).

W przypadku zapaleń infekcyjnych, leczenie uzależnione jest od przyczyny pojawienia się infekcji.

Podobne objawy

Objawy, jakie pojawiają się przy zapaleniu spojówek, mogą wystąpić także w przypadku innych dolegliwości. Wśród nich jest m.in. ostry atak jaskry, półpaśca oka, zapalenia twardówki, tęczówki i błony naczyniowej przedniego odcinka oka, przy zapaleniu brzegów powiek, erozji lub owrzodzeniem rogówki, a także w związku z ciałem obcym na powierzchni oka.

Opracowanie: