„Pogorszenie się stanu zdrowia w okresie pandemii nie jest wcale wyrokiem, nie jest nieodwracalne. Wiele osób będzie w stanie odzyskać jeszcze swój dobrostan psychiczny!” – przekonuje psycholog Elżbieta Piątek. Dodaje, że musimy być dla siebie przede wszystkim wyrozumiali, bo wielu z nas ma za sobą ciężki rok. Przeczytaj, co jeszcze radzi nasza ekspertka.

Na zakończenie roku pojawiają się różne podsumowania i plany na przyszłość, rozważania tego, co się nam udało lub nie udało zrobić. I warto w tym czasie być dla siebie dobrym i wyrozumiałym, ponieważ wielu z nas zamyka trudny dla siebie rok. Skupmy się na tym, co się nam udało, na dowodach naszej cierpliwości, radzenia sobie z trudnymi emocjami. Pamiętajmy, że to co wyniesiemy z tego roku - nawet jeżeli są to przykre doświadczenia - zostanie z nami już na długie lata i będzie pomocne dla nas w walce z innymi kryzysami, które mogą się w życiu pojawić - tłumaczy psycholog dr n. hum. Elżbieta Piątek.

Cytat

Mimo tego, że ten rok wielu z nas doświadczył z różnej strony, to tak naprawdę okazało się, że było wiele dowodów wzajemnego wsparcia i pomocy. Pamiętajmy o tym, co potrafiliśmy sobie dać w w tym trudnym czasie.

Przez pandemię ludzie potrzebują wsparcia psychologicznego. Jak szukać pomocy?

Gdy odczuwamy dyskomfort związany z sytuacją, która nas spotkała, kiedy czujemy, że ponosimy z jej powodu więcej negatywnych konsekwencji i dlatego cierpimy, to jest moment, w którym warto udać się po pomoc do terapeuty - radzi Elżbieta Piątek.

Tymczasem często psychoterapeuta mylony jest z lekarzem psychiatrą, który ukończył studia medyczne i może przepisywać leki, podczas gdy ten pierwszy, mimo iż posiada wyższe wykształcenie, zazwyczaj musi ukończyć jeszcze kurs psychoterapii.

Szukając psychoterapeuty powinniśmy sprawdzić, czy ma odpowiednie kwalifikacje. Można też zorientować się jaką szkołę ukończył i w jakim nurcie pracuje.  

Na pierwszych spotkaniach prowadzi on wywiad z osobą, która potrzebuje wsparcia i na tej podstawie planuje dalszą terapię. Jeśli dojdzie do wniosku, że potrzebne jest też leczenie farmakologiczne, wówczas zaleci konsultację z lekarzem psychiatrą.

Dzieci są rozleniwione i apatyczne

Zobacz również:

Dzieci w obecnej sytuacji - podobnie jak my dorośli - mogą przeżywać rozmaite emocje - strachu, lęku, zniecierpliwienia, itp. Psychologowie zachęcają rodziców do rozmowy z nimi o tym, co się dzieje, skupieniu się na ich emocjach i zastanowieniu się, co dokładnie miało wpływ na zmianę zachowania.

Czy to jest kwestia przeciążenia nauką, niepewności związanej z egzaminami, dalszą edukacją - czy też problemem jest brak kontaktu z rówieśnikami. Bardzo ważne jest to, by pomóc dzieciom w zaplanowaniu ich dnia - podkreśla psycholog Elżbieta Piątek.

Nasza ekspertka zwraca też uwagę na to, że nie każdy uczeń odnajduje się w systemie zdalnej nauki. Dla jednych jest to szansa, by osiągać lepsze wyniki - inni mają z tym problem - zauważa.

A może praca zdalna na stałe?

Wciąż prowadzone są badania na temat tego, jak wygląda wydajność osób, które teraz podejmują pracę zdalną. Kwestie zysków i strat, jakie ponosi firma rozpatrywane są przez specjalistów.

Komfort psychiczny osób wykonujących swoje obowiązki zawodowe w domu bywa różny. Podobnie jak wydajność pracowników.

Największą zaletą wpływającą na wydajność jest bez wątpienia elastyczny czas pracy, niezależność, to że można pracować z dowolnego miejsca oszczędzając czas np. na dojazdy. Jednak nie zawsze miejsce z którego pracujemy jest dla nas komfortowe. Wiele zależy też od naszego usposobienia - zaznacza psycholog.

Jej zdaniem najbardziej doskwierać może brak kontaktu ze współpracownikami. A przecież to w pracy najczęściej nawiązujemy nowe relacje. I w pewnym momencie może tego zacząć nam bardzo brakować.