Prowadzenie samochodu to odpowiedzialne zadanie i większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że nie można tego robić pod wpływem alkoholu. Niestety nadal nie każdy wie, że prowadzenie samochodu po zażyciu niektórych leków jest równie niebezpieczne. Po jakich lekach nie można wsiadać “za kółko”? W jaki sposób leki wpływają na naszą zdolność do prowadzenia samochodu?

Wpływ leków na zdolność prowadzenia samochodu

Prowadzenie samochodu wymaga pełnego skupienia, koncentracji i szybkiej reakcji, a niektóre leki obniżają sprawność psychofizyczną i tym samym znacznie zwiększają ryzyko wypadku drogowego.

Po zażyciu niektórych leków nie powinno się wsiadać za kierownicę, ponieważ mogą one:

  • powodować senność lub wręcz przeciwnie nadmierne pobudzenie,
  • osłabiać czujność,
  • spowolnić czas reakcji,
  • pogorszyć koordynację ruchów,
  • zaburzyć ostrość widzenia,
  • ograniczyć pole widzenia,
  • powodować błędną ocenę odległości i szybkości.

Po jakich lekach nie można prowadzić samochodu?

Leki nasenne i uspokajające

Pakowanie na wakacje potrafi być stresujące, ale przed sięgnięciem po leki uspokajające upewnij się czy możesz po nich bezpiecznie prowadzić samochód. Niektóre z nich, nawet te ziołowe, dostępne bez recepty, mogą wpływać niekorzystnie na zdolność prowadzenia auta.

Leki przeciwbólowe

Wydawałoby się, że tak często stosowane przez nas wszystkich leki niwelujące ból nie powinny wpływać na nasze zachowanie za kółkiem. Niestety niektóre z nich potrafią negatywnie wpłynąć na nasz refleks i koncentrację, a te są na drodze najważniejsze.

Leki przeciwbólowe dzielimy na 2 grupy:

NLPZ - te są w większości bezpieczne, ale niektóre z nich mogą powodować senność, zawroty głowy lub zaburzenia widzenia. Jeśli te objawy wystąpią nie powinno się prowadzić samochodu.

Narkotyczne leki przeciwbólowe - tu sprawa jest jasna - prowadzenie pojazdu pod wpływem tych leków jest zabronione. Narkotyczne leki przeciwbólowe, zwane również opioidami powodują senność, zaburzenie koordynacji, zmniejszenie czujności, spowolnienie czasu reakcji, w związku z czym prowadzenie pojazdów podczas ich zażywania jest zabronione.

Leki przeciwalergiczne

Niektóre leki przeciwalergiczne, szczególnie te starszej generacji przedostają się do ośrodkowego układu nerwowego, co wiąże się z wystąpieniem działań niepożądanych jak np. senność, zaburzenie koordynacji, otępienie. Tym samym wpływają one negatywnie na zdolność prowadzenia pojazdów

Jeśli jesteś alergikiem sprawdź na ulotkach leków które przyjmujesz, czy można po nich prowadzić samochód. Jeśli nie znajdziesz takiej informacji spytaj lekarza, który przepisywał Ci lek lub farmaceuty, u którego go kupowałeś.

Leki na chorobę lokomocyjnąLeki na chorobę lokomocyjną zawierające dimenhydrynat działają na podobnej zasadzie, co leki przeciwalergiczne. Również przenikają do OUN i mogą powodować m.in.:

  • senność,
  • zawroty głowy,
  • uczucie zmęczenia,
  • zaburzenia widzenia,
  • zaburzenia koncentracji.


Leki na chorobę lokomocyjną ograniczają sprawność psychomotoryczną w znacznym stopniu i możesz stosować je podczas jazdy samochodem tylko wtedy, gdy jesteś pasażerem.

Pseudoefedryna

Pseudoefedryna obecna w popularnych lekach dostępnych bez recepty zwalczających katar, zapalenie zatok, objawy przeziębienia i grypy również może osłabiać zdolność prowadzenia pojazdów. W dawkach wyższych niż terapeutyczne może powodować pobudzenie, dezorientację, zawroty głowy i zaburzenia widzenia.

Krople do oczu

Niektóre krople oczne (np. te z atropiną) mogą powodować przejściowe zaburzenia widzenia. W takiej sytuacji prowadzenie pojazdów jest utrudnione.

Inne leki

Na rynku dostępne są jeszcze inne leki, które mogą ograniczyć sprawność psychomotoryczną np. niektóre antybiotyki (aminoglikozydy), chemioterapeutyki (cyprofloksacyna, lewofloksacyna) czy leki przeciwkaszlowe (dekstrometorfan, kodeina). Ale istnieje też cała masa leków, które można bezpiecznie stosować podczas prowadzenia samochodu. Jeśli masz jakąkolwiek wątpliwość co do wpływu danego leku na Twoją zdolność prowadzenia pojazdów - zerknij do ulotki. Pamiętaj też, aby zawsze przestrzegać zaleceń lekarza lub farmaceuty odnośnie stosowania leku i nie przekraczać zalecanej dawki.

Opracowanie: