Osteoporozie można zapobiec, tylko trzeba tylko pewne nawyki wdrożyć dużo wcześniej. Regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta bogata w wapń oraz unikanie używek - to trzy filary skutecznej profilaktyki osteoporozy.

Chorobę tę lekarze określają "cichym złodziejem kości", ponieważ przez długi czas nie daje żadnych objawów, ani nie powoduje bólu. Z tego powodu osteoporoza często bywa przez chorych niezauważana, aż do momentu, kiedy gwałtownie da o sobie znać. O rozwoju osteoporozy świadczą nie tylko skłonności do złamań, ale także zmniejszenie się naszego wzrostu, co najmniej o kilka centymetrów.

Na szczęście, eksperci przekonują, że większość z nas mogłaby uniknąć tego rodzaju przykrych doświadczeń - pod pewnymi warunkami. Korzenie tej choroby tkwią w przeszłości, nieraz bardzo odległej. Osteoporoza bywa porównywana do miażdżycy, gdyż obie te choroby są podstępne i rozwijają się przez wiele lat. Ale mają one jeszcze jeden wspólny mianownik: da się im skutecznie zapobiegać! - twierdzi prof. Wojciech Pluskiewicz ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. 

Profilaktyka osteoporozy

Ważna jest regularna aktywność fizyczna, najlepiej na świeżym powietrzu, tak, żeby eksponować się na światło słoneczne, np. spacery, co najmniej trzy razy w tygodniu. Siedzący tryb życia i mała aktywność fizyczna znacząco zwiększają ryzyko osteoporozy.

Nie mniej ważnym elementem jest zdrowa, zbilansowana dieta, pokrywająca zapotrzebowanie organizmu m.in. na wapń, witaminy D, C, K i zawierająca izoflawonoidy (wymienionych składników dostarczają przede wszystkim: produkty mleczne, tłuste ryby, warzywa, owoce, nasiona roślin strączkowych). Warto dodać, że nadmiar białka, soli oraz witaminy A w diecie zwiększa ryzyko osteoporozy. 

Również nadmierne spożycie alkoholu i kawy oraz palenie tytoniu należą do czynników obniżających masę kostną.

Oczywiście, są i takie czynniki zwiększające ryzyko rozwoju osteoporozy, na które nie mamy wpływu, m.in. zaawansowany wiek, wczesne zakończenie miesiączkowania - przed czterdziestką, czy rodzinna skłonność do złamań i osteoporozy.