Wysokie temperatury są trudne do zniesienia – zwłaszcza w mieście. Jeżeli dodatkowo upały utrzymują się dłuższy czas, potrafią być bardzo dokuczliwe – również dla naszego zdrowia. Na szczęście jest wiele skutecznych sposobów na to, żeby poradzić sobie z przykrymi skutkami wysokich temperatur.

Podczas upałów nasze zapotrzebowanie na płyny wzrasta, dlatego zamiast standardowych 1,5-2 litrów powinniśmy przyjmować nawet 3 litry płynów dziennie pod różnymi postaciami. Wodę prosto z lodówki lepiej zamienić na niesłodzoną, ciepłą herbatę z dodatkiem mięty. Picie letnich napojów minimalizuje ryzyko szoku termicznego, a mięta schładza organizm od środka.

Unikaj alkoholu, kawy oraz napojów gazowanych - nie dość, że nie gaszą pragnienia, to mogą działać odwadniająco. Zamiast tego przygotuj orzeźwiającą lemoniadę.

Konieczna odpowiednia dieta

Podczas upałów powinniśmy jeść  przede wszystkim mniej i lżej. Zadbajmy też o to, żeby w potrawach znajdowało się dużo składników o wysokiej zawartości wody, takich jak warzywa oraz owoce. Z owoców najlepiej sprawdza się arbuz i truskawki -  poza wodą zawierają również cenne witaminy. Głównie z wody składają się również ogórek oraz sałata. 

Należy unikać smażonego mięsa i ciężkostrawnych wysokobiałkowych potraw, które mogą zwiększać metaboliczną produkcję ciepła.

Pomoże odpowiedni ubiór

W gorące dni wolimy ubierać na siebie jak najmniej, jednak to błąd. Im bardziej odsłaniamy ciało, tym bardziej narażamy się na ryzyko oparzeń słonecznych. Poza tym odsłonięte ciało szybciej oddaje wodę.

Gdy na dworze panuje upał, znacznie lepiej sprawdzą się zabudowane, ale luźne, jasne ubrania z tkanin przepuszczających powietrze, takich jak len czy bawełna. Zdecydowanie lepiej zrezygnować z obcisłych ubrań, zwłaszcza ciemnych - one się nagrzewają i sprawiają, że jest nam jeszcze cieplej.

Jeżeli chodzi o obuwie, to warto wybierać takie, które jest wykonane z oddychających materiałów. Najlepiej sprawdzi się obuwie sportowe albo sandały. Klapki, czy japonki są dobre na plaże, jednak mogą się nie sprawdzić podczas codziennych czynności.


Kosmetyki na upały

Nawet zakryci od stóp do głów nie możemy zapomnieć o kremie z filtrem, ponieważ tkaniny przepuszczają szkodliwe promieniowanie do skóry.

Należy również unikać perfum, zwłaszcza słodkich i intensywnych. Nie dość, że podniosą temperaturę ciała, to jeszcze mogą przyciągnąć insekty. 

Najprostsze rozwiązania - najskuteczniejsze

Najprostszym i najłatwiejszym rozwiązaniem będzie częste branie chłodnego prysznica - to najprostszy i najskuteczniejszy sposób na schłodzenie ciała. Wystarczy nawet nalanie zimnej wody do miski i włożenie tam stóp. Sprawdzonym sposobem jest również nalanie wody do butelki z dozownikiem i włożenie jej do lodówki. Kiedy będzie nam gorąco wystarczy spryskać sobie twarz.