Domowa kwarantanna jest elementem środków zapobiegawczych, jakie stosuje się w przypadku wykrycia zakażenia rozprzestrzeniającym się patogenem. Szczególne wskazania do kwarantanny domowej pojawiają się w sytuacjach epidemiologicznych. Pojęcie kwarantanny domowej definiuje „Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi” z 5 grudnia 2008 roku. Na czym ma polegać?

Trzeba pamiętać, że kwarantanna dotyczy osób zdrowych, które mogły mieć kontakt z osobą chorą. Odosobnienie osoby chorej nazywamy izolacją.

Jak powinno się zorganizować kwarantannę?

Podczas kwarantanny nie powinnyśmy przyjmować gości. Jeżeli w jednym domu mieszka kilka osób dobrze by było, żeby osoba poddana kwarantannie została w odosobnieniu - w innym pokoju, jeżeli jest możliwość, korzystała z innej łazienki.

Należy upewnić się, czy w apteczce mamy odpowiednią ilość leków, jeżeli jakieś przyjmujemy na co dzień. Dobrze jest poprosić kogoś, o zrobienie zakupów, ale przekazywanie ich w ten sposób, żeby uniknąć kontaktu bezpośredniego.

Do czyszczenia przedmiotów, których używa osoba poddana kwarantannie powinno się używać środków dezynfekujących. Reszta domowników powinna zwrócić szczególną uwagę na częste i dokładne mycie rąk.

Podczas codziennych czynności dobrze zachować szczególną ostrożność. Nie korzystać ze wspólnego ręcznika, jedzenia, nie przechowywać szczoteczki do zębów ze szczoteczkami domowników.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Kto płaci za kwarantannę pracownika?

Ile czasu trwa domowa kwarantanna?

W przypadku koronawirusa czas trwania kwarantanny domowej wynosi 14 dni.

Bardzo ważne jest częste mycie rąk wodą z mydłem, dezynfekowanie powierzchni, z którymi mamy styczność, a także wietrzenie mieszkania. Należy zachować należytą higienę w przypadku kaszlu (zasłaniać usta, a następnie myć ręce). 

Kto powinien zostać poddany domowej kwarantannie?

Poddanie się kwarantannie domowej jest wskazane w konkretnych przypadkach. O pozostanie w domu i skontaktowanie się z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną proszone są osoby, które:

  • w ostatnich 14 dniach przebywały w krajach lub regionach, gdzie potwierdzono utrzymującą się transmisję koronawirusa COVID-19 (w tym Chiny, Hongkong, Iran, Japonia, Singapur, Korea Południowa, Włochy - o aktualnej sytuacji informuje GIS);
  • miały w ciągu ostatnich 14 dni kontakt z osobami u których podejrzewa się lub potwierdzono zakażenie koronawirusem COVID-19;
  • są pracownikami opieki zdrowotnej w placówce zajmującej się pacjentami zakażonymi wirusem COVID-19 lub odwiedzały taką placówkę w okresie 14 dni przed wystąpieniem objawów.

Podejrzewasz u siebie zakażenie koronawirusem? Sprawdź, gdzie powinieneś się zgłosić

Narodowy Fundusz Zdrowia zaleca (takie informacje zostaną też rozesłane do szpitali w całej Polsce), by w przypadku, kiedy istnieje podejrzenie zakażenia, ale nie dana osoba nie ma jeszcze objawów, pozostała w domu. Należy unikać kontaktu z innymi osobami, aby nie doszło do rozprzestrzeniania się wirusa.

Pamiętaj, NIE ZGŁASZAJ SIĘ NA SOR (Szpitalny Oddział Ratunkowy) ani DO PRZYCHODNI POZ (Podstawowej Opieki Zdrowotnej) (chyba, że zostaniesz o to poproszony w określonym terminie). Jeden chory pacjent może być źródłem zakażenia wszystkich pozostałych osób w poczekalni!