W tym tygodniu w cyklu Twoje Zdrowie mówiliśmy o tym jak zdrowo odpoczywać. Dlaczego regeneracja jest tak ważna dla naszego organizmu i jakie są najlepsze na nią sposoby. Na Wasze pytania odpowiadał nasz specjalista - Paweł Adamkiewicz z Krajowej Izby Fizjoterapeutów.

Jak pogodzić rozsądnie zaplanowany wysiłek z właściwym odpoczynkiem? Przede wszystkim trzeba uświadomić sobie, że do właściwego rozwoju każdy człowiek potrzebuje pewnej równowagi, złotego środka pomiędzy sytuacjami skrajnymi, które z pozoru mogą wyglądać bardzo atrakcyjnie, ale na dłuższą metę są antyrozwojowe. Możliwości rozwojowe - nawet u młodych ludzi - są w pewien sposób ograniczone i na pewnym etapie każdy potrzebuje właściwego odpoczynku.

Każdy powinien zastanowić się, czego dla siebie potrzebuje, co może i przede wszystkim, co chce dla siebie zrobić. Nie warto rozpoczynać planowania wypoczynku od zastanawiania się, jak wypoczywają inni ludzie, co robią bliscy, czego oczekuje partner czy dzieci. Trzeba zapytać siebie samego, co nam jest potrzebne w tym okresie.