W tym tygodniu w cyklu "Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM" o tym jak ćwiczyć, żeby uniknąć kontuzji. Naszym ekspertem był chirurg, lekarz sportowy, ortopeda – Jan Paradowski.

Aktywność fizyczna? Zdecydowanie! Ale z umiarem...

Intensywność treningu zwiększaj stopniowo. Obciążaj organizm na tyle, na ile go stać. Nie można przeciążać organizmu nadmiernym wysiłkiem fizycznym.

W miarę jak poprawiają się nasze możliwości i kondycja fizyczna, możemy przystąpić do bardziej wymagających i skomplikowanych ćwiczeń. Rodzaj uprawianego sportu dostosuj do swoich możliwości.

Aby uniknąć kontuzji podczas ćwiczeń, warto pamiętać o zasadach właściwego podejścia do własnego ciała. Najważniejsza jest rozgrzewka. Warto pamiętać, że kiedy czujemy ból podczas wykonywania danego ćwiczenia, trzeba go przerwać.

Ćwicz we własnym tempie! Każdy organizm jest inny i ma inną wytrzymałość, tempo ćwiczeń powinniśmy dopasować do siebie. Przy sportach bardziej kontuzjogennych (np. rolki, jazda na łyżwach) warto pamiętać o specjalnych ochraniaczach wzmacniających stawy. Zaczynając regularne treningi warto pamiętać również o zmianie nawyków żywieniowych.

Opracowanie: