Osoby, które mają problemy ze zbyt niskim ciśnieniem albo nadciśnieniem, powinny często wykonywać kontrolne pomiary. Wyjaśniamy, jak prawidłowo zmierzyć sobie ciśnienie i co może zaburzyć wynik.


Na rynku dostępnych jest wiele ciśnieniomierzy - tradycyjne zegarowe, automatyczne, pół automatyczne, czy nadgarstkowe. Wybierając ciśnieniomierz powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na mankiet.

Często jest tak, że chcielibyśmy mieć ciśnieniomierz dla całej rodziny. Powinniśmy wtedy dokupić mankiet dla dzieci, a dla osób, które np. ćwiczą - szerszy. Mankiet nie może być za luźny albo za ciasny. Trzeba pamiętać też, żeby kupować mankiety do odpowiednich ciśnieniomierzy, zalecane przez producenta. Inne będą dawały nam błędne pomiary - powiedziała naszemu reporterowi Marta Kadzewicz, właścicielka sklepu medycznego.

Niezależnie od rodzaju ciśnieniomierza do pomiaru trzeba się przygotować. Piętnaście minut wcześniej nie powinniśmy serwować sobie stresu, powinniśmy się wyciszyć. Nawet zwykła rozmowa w czasie pomiaru ciśnienia może dać nieprawidłowy wynik.