To czego nie musisz robić rano, zrób przed snem, trzymaj rzeczy do zabrania w jednym miejscu i nie wciskaj przycisku "drzemki" w telefonie to patent na bezstresowy poranek. Przeczytajcie poradnik, co robić, by dobrze i spokojnie rozpocząć dzień.

1. Przygotuj się dobrze do kolejnego dnia

Od zrobienia śniadania do pracy po wybranie ubrań, które chcesz założyć. Zanim położysz się spać, zrób to, co pozwoli zaoszczędzić ci sporo czasu, a przede wszystkim nerwów, gdy będziesz śpieszyć się do pracy.

Wszystkie niezbędne rzeczy do zabrania z domu pozostaw zaraz przy drzwiach lub spisz je na karteczkach samoprzylepnych. Przed pójściem spać, sprawdź prognozę pogody i o ile to możliwe zadbaj o najbardziej czasochłonne czynności pielęgnacyjne.

2. Nie wciskach "drzemki"

Dr Matthew Walker, profesor neurologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, odradza korzystanie z opcji "drzemki" w telefonie. Zakłóca to rytm snu nocnego. Zamiast tego, sugeruje ustawienie budzika na godzinę, o której już na pewno musimy wstać.

Specjalista ostrzega, że nasze ciało doświadcza gwałtownego wzrostu kortyzolu, czyli hormonu stresu za każdym razem, gdy włącza się alarm. Stąd dobrym pomysłem jest opcja budzenia światłem lub wibracjami.

3. Trzymaj rzeczy w jednym miejscu

Ile razy zdarzyło ci się desperacko szukać kluczy do mieszkania lub auta? Gdy wracasz do domu, wyjmij klucze oraz dokumenty i kładź je za każdym razem w tym samym miejscu. Możesz zawieszać np. na haczykach w przedpokoju.

4. Nie wychodź bez śniadania

Często słyszałeś, że "śniadanie, to najważniejszy posiłek dnia"? Okazuje się, że to nie tylko pusty zwrot. Badania opublikowane w Journal of the American College of Cardiology pokazują, że unikanie tego posiłku może prowadzić do chorób układu krążenia i zwiększyć ryzyko przedwczesnej śmierci.

5. Pięć minut tylko dla siebie

Zacznij dzień od wyciszenia się przy filiżance kawy lub herbaty. Daj sobie czas na zebranie myśli w głowie. Zastanów się na spokojnie, co masz dziś do zrobienia. Nie zaczynaj od sprawdzania poczty i wysyłania sms-ów.