Rak piersi jest chorobą, która przychodzi niespodziewanie. U większości kobiet zaczyna się od wyczucia guzka w piersi – jest to najbardziej znany symptom. Lekarze podkreślają - ten nowotwór jest całkowicie uleczalny, pod warunkiem, że zostanie wcześnie rozpoznany.

zdj. ilustracyjne /Unsplash.com /Internet

1. Rak piersi przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. Dlatego tak ważne są badania diagnostyczne oraz samobadanie piersi.

2. Najczęściej chorują kobiety w wieku 50-69 lat. Jednak specjaliści zaznaczają: raka piersi diagnozuje się u coraz młodszych kobiet.

3. Jeśli mama miała raka do 50. roku życia, to może on mieć podłoże dziedziczne i młoda kobieta znajduje się w grupie ryzyka.

4. Z drugiej strony - aż 80 proc. kobiet, u których zdiagnozowano raka sutka, było pierwszymi w rodzinie z rozpoznaną chorobą.

5. Dowiedziono, że chirurgiczne leczenie oszczędzające pierś (BCT) jest równie skuteczne jak amputacja piersi (mastektomia) u chorych na wczesnego raka piersi.

6. Ocenia się, że aż 2/3 przypadków nowotworów sutka, wcześnie rozpoznanych, można leczyć bez konieczności wykonania mastektomii, czyli amputacji piersi.

7. Mastektomia wykonywana jest u pacjentek, u których rak pojawił się w więcej niż jednej ćwiartce piersi.

8. Jeśli rak piersi został wykryty we wczesnym stadium, mastektomia jest skuteczna u ponad 90 procent kobiet. A dodatkowe leczenie, na przykład terapia hormonalna, radioterapia i chemioterapia, zwiększają szanse pacjentek po mastektomii na uniknięcie nawrotu choroby.

9. Odtworzenie piersi jest możliwe zaraz po jej usunięciu. Wówczas kobieta nawet przez chwilę nie doznaje dotkliwego poczucia straty i dodatkowego stresu. 

10. Warto zgłosić się do lekarza (ginekologa, onkologa lub pierwszego kontaktu), gdy zaobserwujesz u siebie:

- zmiany miękkie w piersi, przypominające pęcherzyk wypełniony płynem,

- zaczerwienienia i zgrubienia na skórze bez wyraźnej przyczyny,

- coś, co przypomina "skórkę pomarańczową",

- "wciągnięty" fragment skóry na piersi, trudny do przesunięcia,

- nieuzasadniony wyciek z brodawki,

- zmianę kształtu brodawki (np. jej wciągnięcie do środka),

- wyraźną, nagłą różnicę w wyglądzie jednej z piersi (np. wielkość),

- obrzęk lub bolesność okolicznych węzłów chłonnych (pod pachą).

(ks/mc)