Tylko w ciągu czterech dni na przełomie czerwca i lipca w Portugalii zmarło ponad 1330 osób. To więcej niż średnia. Eksperci podejrzewają, że do zgonów przyczyniły się panujące w tym kraju 40-stopniowe upały.
O 227 zgonów więcej niż przeciętnie odnotował pomiędzy 30 czerwca a 3 lipca system monitoringu przypadków śmierci prowadzony przez ministerstwo zdrowia Portugalii.
Eksperci resortu twierdzą, że szczególnie wysoką liczbę zgonów odnotowano wśród osób powyżej 65. roku życia. Osób w tym wieku lub starszych, które zmarły pomiędzy 30 czerwca a 3 lipca było 1201 - oszacował resort zdrowia.
Zabójcze upały w Portugalii
Szczególnie gorącym miesiącem był w Portugalii czerwiec, podczas którego wystąpiły dwie fale upałów. W ich trakcie temperatura powietrza przekroczyła 40 stopni C. Rekordową w czerwcu temperaturę odnotowano 29 czerwca w położonej w środkowej części kraju gminie Mora. Słupek rtęci doszedł tam do poziomu 46,6 stopnia.
W tym samym dniu zanotowano też najwyższą w historii w czerwcu minimalną temperaturę powietrza - 33,5 st. C, w mieście Portalegre.
Kardiolog: Upał szczególnie groźny dla osób z chorobami układu krążenia
Upał stanowi szczególne zagrożenie dla osób z chorobami układu krążenia. Obciąża serce i naczynia krwionośne, zwiększając ryzyko poważnych powikłań, takich jak zawał serca czy udar mózgu - przypomniał kardiolog dr Maciej Pruski jr.
Dlatego osoby cierpiące na choroby sercowo-naczyniowe powinny szczególnie dbać o siebie w gorące dni - odpowiednio się nawadniać, regularnie mierzyć ciśnienie i schładzać organizm.
Warto unikać wychodzenia na zewnątrz w godzinach największego nasłonecznienia, czyli między godziną 11:00 a 17:00, gdy temperatura i promieniowanie UV są najwyższe.
Zalecana jest lekka, chłodząca dieta oparta na warzywach, owocach i mniejszych porcjach posiłków.