Dokładnie 30 dni zostało do objęcia stanowiska prezydenta przez Karola Nawrockiego. Uroczystości związane z wprowadzeniem w obowiązki wybranego 5 tygodni temu prezydenta-elekta odbędą się 6 sierpnia, nie ograniczą się jednak tylko do zaprzysiężenia przed Zgromadzeniem Narodowym.

REKLAMA
Prezydent elekt Karol Nawrocki na pikniku w Pułtusku, 22 czerwca 2025 roku

Kadencja prezydenta Andrzeja Dudy kończy się 6 sierpnia. Zgodnie z konstytucją nowo wybrany prezydent składa przysięgę wobec Zgromadzenia Narodowego w ostatnim dniu urzędowania ustępującego prezydenta RP.

W zeszłą środę marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował, że Zgromadzenie Narodowe, przed którym Karol Nawrocki złoży przysięgę prezydencką, zostanie zwołane na 6 sierpnia na godz. 10:00.

Karol Nawrocki zostanie zaprzysiężony. Co dalej?

Planowane na godzinę 10:00 zaprzysiężenie przed Zgromadzeniem Narodowym - w obecności byłych prezydentów i premierów, korpusu dyplomatycznego - tylko otwiera ten pracowity dzień. Po złożeniu ślubowania Karol Nawrocki ma wygłosić przed Zgromadzeniem pierwsze wystąpienie jako prezydent, odczytany będzie protokół obrad i na tym koniec - zaprzysiężenie trwa zwykle ok. 30-40 minut.

Rzecznik prezydenta-elekta zapowiada, że później Karol Nawrocki zamierza wziąć udział w mszy, a następnie uda się na Zamek Królewski, gdzie odbierze insygnia władzy prezydenckiej - należne mu z urzędu Ordery Orła Białego i Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski, a także pieczęć i proporzec Prezydenta RP.

Następnie Karol Nawrocki wejdzie do Pałacu Prezydenckiego, witany przez opuszczającego go Andrzeja Dudę, a na koniec na pl. Piłsudskiego po południu odbędzie się wojskowa ceremonia przejęcia zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi.

Ustalanie szczegółów i godzin kolejnych wydarzeń wciąż trwa.

Karol Nawrocki zbiera siły

Prezydent-elekt kilka najbliższych dni poświęca na odpoczynek z rodziną, odcinając się od działalności publicznej. Dopiero w piątek ma wziąć udział w uroczystościach upamiętniających 82. rocznicę Rzezi Wołyńskiej.

W II turze wyborów prezydenckich, popierany przez PiS Karol Nawrocki, zdobywając 50,89 proc. głosów, pokonał kandydata KO Rafała Trzaskowskiego, który uzyskał 49,11 proc.