Już 7 lipca rozpocznie się długo wyczekiwana renowacja Zamku w Będzinie. Prace potrwają do listopada i obejmą m.in. remont baszty, muru obwodowego i instalacji elektrycznej. Z powodu robót zamek będzie czasowo niedostępny dla turystów - pierwsza przerwa potrwa od 7 do 14 lipca.
- Zamek w Będzinie zamknięty od 7 do 14 lipca.
- Rusza renowacja za 2 miliony złotych.
- Prace potrwają do listopada 2025 roku.
Remont baszty, murów i instalacji
Zamek w Będzinie przejdzie renowację dzięki dotacji w wysokości 2 milionów złotych, przyznanej przez Urząd Marszałkowski - poinformował w piątek rzecznik Urzędu Miejskiego w Będzinie Łukasz Dytko.
Zakres prac obejmuje remont baszty, fragmentu muru obwodowego oraz wymianę instalacji elektrycznej. Jak przekazał rzecznik, wykonawca wyłoniony w przetargu przystąpi do prac już 7 lipca. Roboty potrwają do listopada, a w ich trakcie planowane są kilkudniowe przerwy w możliwości zwiedzania obiektu ze względów bezpieczeństwa.
Pierwsza przerwa została już zapowiedziana - zamek będzie niedostępny dla turystów od 7 do 14 lipca. Kolejnym etapem prac będzie remont drogi prowadzącej do zamku - przekazał Dytko.
Warownia z historią sięgającą XI wieku
Zamek w Będzinie to średniowieczna warownia obronna wzniesiona na wzgórzu nad rzeką Czarną Przemszą. Początki fortyfikacji sięgają XI wieku, kiedy istniał tu gród obronny. W XIV wieku król Kazimierz Wielki polecił w jego miejscu wybudować murowany zamek, który miał pełnić funkcję strażnicy na zachodniej granicy Królestwa Polskiego.
Zamek był częścią tzw. Orlich Gniazd - systemu warowni strzegących pogranicza Małopolski i Śląska. W swojej historii pełnił funkcje militarne, administracyjne, a także mieszkalne. Na zamku przebywali królowie: Jan III Sobieski, August II Mocny, Stanisław August Poniatowski.
Zamek uległ zniszczeniu w czasie potopu szwedzkiego i przez kolejne stulecia popadał w ruinę.
Zamek dziś - muzeum i atrakcja turystyczna
W XIX wieku obiekt został częściowo odbudowany, a jego większa renowacja miała miejsce w latach 50. XX wieku. Obecnie mieści się tu oddział Muzeum Zagłębia, prezentujący m.in. zbiory broni i historię regionu. Zamek jest jedną z głównych atrakcji turystycznych Będzina.
Muzeum Zagłębia w Będzinie powstało w 1956 r. W skład Muzeum wchodzą Pałac Mieroszewskich, Zamek z wieżą i Dom Modlitwy "Mizrachi". Pod Wzgórzem Zamkowym muzeum udostępnia do zwiedzania Podziemia Będzińskie.