Bieg po Nowe Życie długo czekał na wiślański jubileusz. To już 10. edycja wydarzenia w Wiśle, a 18. w historii. Mimo wielu przeciwności bieg wraca w Beskidy, a co najważniejsze do znanej i lubianej formuły.

Na symbolicznej trasie marszu nordic walking wystąpią jak zawsze osoby po przeszczepach, przedstawiciele świata medycyny oraz osoby znane z ekranów telewizyjnych, świata filmu, teatru, estrady, sportu czy mediów. Największa polska inicjatywa społeczna promująca świadome dawstwo narządów odbędzie się 12 czerwca w Wiśle. Transmisję wydarzenia będziecie mogli śledzić na naszej stronie w sieci. Relacji słuchajcie także w Faktach RMF FM. 

Jubileusz z powodu pandemii będzie skromniejszy niż planowaliśmy, ale najważniejsze jest to, że możemy się spotkać i promować idee, które przyświecają Biegowi po Nowe Życie - cieszy się Przemysław Saleta, ambasador i współtwórca wydarzenia.

Pierwsze sztafety zobaczymy na starcie kilka minut po 12:00.

Pandemia dotknęła polską transplantologię, tak jak inne dziedziny medycyny - mówi Arkadiusz Pilarz, dyrektor Biegu po Nowe Życie. W 2020 roku we wszystkich ośrodkach transplantologicznych w Polsce przeszczepiono 1180 narządów od zmarłych dawców. W 2019 roku były to 1473 narządy - wylicza.  

Przeszczepiono o 190 mniej nerek, o 67 wątrób, o 6 płuc. Na tym samym poziomie utrzymało się tylko przeszczepianie serc. Wykonano też o 14 przeszczepień mniej od żywych dawców. Na Krajowej Liście Oczekujących na Przeszczepienie jest obecnie1762 pacjentów. Najwięcej, bo 974 pacjentów czeka na nową nerkę, aż 408 na nowe serce. Mówienie o transplantologii, przekonywanie i edukacja są potrzebne jak nigdy dotąd  - dodaje.

Szykujemy się na przyjazd wielu znakomitych autorytetów z dziedziny transplantologii i nie tylko. Będą więc lekarze różnych specjalności i koordynatorzy transplantacyjni. Staramy się, by jak najszerzej były reprezentowane polskie ośrodki przeszczepiające narządy - dodaje.