U rocznej dziewczynki wykonano pionierski przeszczep jelita. Organ pochodzi od dawcy, który zmarł na zawał serca - poinformował w komunikacie Szpital La Paz w Madrycie. "Dziecko zostało już wypisane z oddziału i jest w idealnym stanie w domu z rodzicami" – napisano w oświadczeniu.
U niemowlęcia, Emmy zdiagnozowano niewydolność jelit, gdy miała zaledwie miesiąc. Mówiąc wprost - jej jelito było zbyt krótkie. Do czasu przeszczepu jej stan zdrowia gwałtownie się pogarszał.
Oprócz jelita dziewczynka otrzymała również nową wątrobę, żołądek, śledzionę i trzustkę.
Dobrą wiadomością jest to, że życie toczy się dalej, że Emma jest bardzo dzielna i każdego dnia udowadnia, że chce dalej żyć - powiedziała dziennikarzom matka małej pacjentki, która dziś ma 17 miesięcy.
Większość przeszczepionych narządów pochodzi od dawców, którzy przeszli śmierć mózgu, jednak ich serce nadal bije, a to dlatego, że narządy pozostają nienaruszone.
Hiszpania jest światowym liderem w dziedzinie przeszczepów narządów. Tylko w 2021 roku wykonano tam 102 zabiegi na milion mieszkańców. Wskaźnik ten jest wyższy tylko w Stanach Zjednoczonych.