Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego coraz częściej docierają informacje dotyczące nielegalnej sprzedaży szczepionek i leków przeciwko Covid-19 przez internet. GIF radzi, jak nie dać się oszukać w sieci.

W internecie ostatnio coraz łatwiej natknąć się na nielegalne szczepionki oraz leki na Covid-19. Przed ich zakupem przestrzega Główny Inspektor Farmaceutyczny.

W związku z tym apelujemy, aby zachowali Państwo szczególną czujność i nie kupowali domniemanych szczepionek ani preparatów chroniących przed zakażeniem koronawirusem w internecie - czytamy w komunikacie.

GIF podkreśla, że fałszywe szczepionki oraz leki niewiadomego pochodzenia niosą duże ryzyko dla zdrowia, ponieważ nie są one testowane ani sprawdzane pod względem bezpieczeństwa.

Jednocześnie przypomina, że szczepienia przeciw Covid-19 realizowane są jedynie w wyznaczonych do tego miejscach, po wcześniejszej rejestracji na szczepienie.

Najistotniejsze informacje dotyczące punktów szczepień, sposobu rejestracji oraz harmonogramu szczepień można znaleźć TUTAJ

Pacjencie pamiętaj!

1. Kupuj leki tylko w aptece ogólnodostępnej, a jeśli dokonujesz zakupu przez internet, upewnij się, że apteka prowadzi jednocześnie sprzedaż stacjonarną. Apteki internetowe mogą działać tylko wtedy, jeśli jednocześnie prowadzą działalność stacjonarną. Oznacza to, że nie ma możliwości, aby przedsiębiorca prowadzący stronę internetową, nie posiadał jednocześnie apteki stacjonarnej.

2. Nie daj się oszukać nieuczciwym sprzedawcom oferującym różnego rodzaju leki, preparaty chroniące przed zarażeniem wirusem. Stosowanie leków niewiadomego pochodzenia naraża Twoje zdrowie i życie.

3. Pamiętaj, że kupując lek niewiadomego pochodzenia możesz kupić lek sfałszowany, a to może doprowadzić do utraty zdrowia, a nawet życia. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich.

Źródło: Główny Inspektorat Farmaceutyczny