Cholesterol to związek zaliczany do steroli, które należą do lipidów. Pełni on bardzo ważną funkcję w naszym organizmie, bo jest niezbędny do wytwarzania hormonów płciowych, nadnerczowych, witaminy D3, oraz kwasów żółciowych. Poza tym jest składnikiem błony komórkowej wszystkich komórek naszego organizmu.

Zdjęcie ilustracyjne /Bartłomiej Paulus (RMF FM) /

Nie ma wątpliwości co do tego, że nadmiar cholesterolu jest szkodliwy - prowadzi do zwiększonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych (zawał serca, udar niedokrwienny mózgu), gdyż sprzyja rozwojowi miażdżycy tętnic.

Jak wykonać badanie cholesterolu?

Przed badaniem trzeba być 12-14 godzin na czczo. Cholesterol oznacza się dla poszczególnych frakcji LDL i HDL.

LDL (tzw. zły cholesterol). Jego zadaniem jest transport cholesterolu z wątroby do mięśni naszego organizmu. Mówimy o nim "zły", ponieważ powoduje odkładanie się cholesterolu w tętnicach, co może powodować rozwój miażdżycy i zwiększać ryzyko chorób krążenia.

HDL (tzw. dobry cholesterol). Jest odpowiedzialny za transport cholesterolu z tkanek obwodowych do wątroby, gdzie ten jest metabolizowany. Im większe stężenie "dobrego" cholesterolu, tym mniejsze ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Triglicerydy

Triglicerydy to estry glicerolu i kwasów tłuszczowych, stanowiące podstawowy składnik tkanki tłuszczowej będącej zapasem energii. Zwiększone stężenie triglicerydów jest czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Prawidłowe wyniki badań cholesterolu (mierzone w miligramach na decylitr):

cholesterol całkowity: 114- 200 mg/dl 

cholesterol HDL: kobiety więcej niż 50 mg/dl, mężczyźni więcej niż 40 mg/dl 
cholesterol LDL: mniej niż 100 mg/dl 
triglicerydy: <150 mg/dl

źródło: Medycyna Praktyczna

(ag)