Początkowe objawy żylaków kończyn dolnych są często bagatelizowane, a nawet niekojarzone z tą dolegliwością. Wiele osób uważa, że mrowienie czy drętwienie nóg to chwilowe i zaraz przejdzie. Jednak już właśnie na tym etapie warto przebadać się na obecność żylaków, gdyż im wcześniej zostaną one wykryte, tym łatwiejsze i skuteczniejsze będzie ich leczenie. Warto przy tym pamiętać, że żylaki to nie tylko problem estetyczny, zbagatelizowane mogą przyczynić się do poważnych problemów ze zdrowiem.


Leczenie żylaków - kiedy zacząć?

Leczenie żylaków należy rozpocząć jak najwcześniej. Już właśnie przy takich objawach jak puchnięcie kończyn dolnych, skurcze czy drętwienie może okazać się konieczne wdrożenie leczenia farmakologicznego. Z reguły lekarze na tym etapie zalecają maści i tabletki zawierające wyciągi z kasztanowca, który bogaty jest w substancję, jaką jest escyna, która odpowiada za wzmocnienie naczyń krwionośnych. W ramach leczenia żylaków często zaleca się też podawanie witaminy C oraz innych substancji, które będą udrażniały żyły, oraz wzmacniały je od środka. Nie bez znaczenia są także odpowiednio dobrane ćwiczenia, które pomogą w zapobieganiu zastojów krwi w żyłach, oraz puchnięciu nóg. Można także nosić specjalne masujące rajstopy. Nie można natomiast przebywać długo w tej samej pozycji, oraz nosić zbyt ciasnych ubrań, które powodują ucisk w jednym miejscu.

W celu oceny stanu zdrowia pacjenta lekarz może zalecić wykonanie szeregu badań, z których podstawowym jest USG Dopplera. Pozwala ono na obrazowe przedstawienie stanu żył u chorego. Innym badaniem obrazowym jest tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny, jednak na te badania są bardzo duże kolejki i lekarz zapisuje je dopiero, gdy badanie USG Doppler nie daje wystarczająco dobrych informacji o stanie żył pacjenta.

Medycyna estetyczna - Polki ją pokochały!

Przy bardziej zaawansowanych zmianach często wymagane są już bardziej radykalne kroki w postaci leczenia chirurgicznego. Z pomogą mogą przyjść tutaj zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, która obecnie nie ogranicza się jedynie do poprawiania wyglądu piersi czy poprawy smukłości sylwetki. Obecnie medycyna estetyczna pomaga w walce z wieloma dolegliwościami, w tym właśnie z żylakami kończyn dolnych.

Metod leczenia żylaków kończyn dolnych jest wiele, ale coraz większą popularnością cieszą się małoinwazyjne metody leczenia oferowane w gabinetach medycyny estetycznej. Z reguły wykorzystuje się w nich lasery lub fale radiowe.

Zabieg jest praktycznie bezbolesny i nie wymaga wykonania narkozy. Jeżeli jest wykonywane znieczulenie to jedynie miejscowe. W czasie zabiegu lekarz przy pomocy specjalistycznych urządzeń zamyka chore naczynia krwionośne, odcinając je od reszty żyły. Po zabiegu stopniowo odcięte żylaki będą zanikały i z czasem przestaną być całkowicie widoczne. Więcej na temat leczenia żylaków oraz miejsc, gdzie oferowane są zabiegi pomagające w walce z żylakami kończyn dolnych można przeczytać na stronie internetowej www.tourmedica.pl