Większość zakażeń koronawirusem – zarówno u dzieci jak i dorosłych – przebiega w sposób łagodny. U części najmłodszych ozdrowieńców, lekarze obserwują jednak powikłania wymagające rehabilitacji – zwłaszcza pulmonologicznej. „To czasem dotyczy bardzo młodych ludzi, takich którzy uprawiali sport rekreacyjnie. Powiedzmy ktoś był chodziarzem-amatorem. I on dzisiaj tego sportu nie może uprawiać, chociaż czynności dnia codziennego nie sprawiają mu kłopotów” – zauważa dr Grażyna Spychałowicz z Małopolskiego Centrum Rehabilitacji w Radziszowie.
U części pacjentów po przejściu koronawirusa, rozwijają się powikłania, które mogą mieć długotrwałe następstwa zdrowotne. U niektórych, pewne objawy utrzymują się nawet przez wiele tygodni lub miesięcy po ustąpieniu ostrej infekcji Covid-19. Należą do nich zwłaszcza: zmęczenie, kaszel, trudności z koncentracją, ból w klatce piersiowej, głowy, bóle mięśniowe.
Najczęstszym powikłaniem jest nadwrażliwość, nadreaktywność układu oddechowego. Te osoby często kaszlą, łatwo się męczą. Jest im trudno wykonać czynności dnia codziennego - takie, które normalnie nie sprawiają nam żadnego problemu, jak ubranie się czy przejście odległości 1 piętra. Czy to mija? Nasze obserwacje na dzień dzisiejszy są bardzo krótkie. Większość osób po jakimś czasie dochodzi do siebie i mówi, że ta sprawność się poprawia. Ale to są 2 tygodnie, czasem miesiąc, 3 miesiące, czasem pół roku - przyznaje dr Grażyna Spychałowicz z Małopolskiego Centrum Rehabilitacji w Radziszowie. Jak dodaje, są i tacy, którzy pomimo upływu czasu, nadal narzekają, że nie są tak sprawni jak byli przedtem. To czasem dotyczy bardzo młodych ludzi, takich którzy uprawiali sport rekreacyjnie. Powiedzmy ktoś był chodziarzem-amatorem. I on dzisiaj tego sportu nie może uprawiać, chociaż czynności dnia codziennego nie sprawiają mu kłopotów - zauważa specjalista w rozmowie z portalem "Twoje Zdrowie".
Poważniejsze - choć mniej powszechne - długoterminowe następstwa choroby, dotyczą różnych narządów i układów. Występują również u dzieci. Najczęściej są to: nieprawidłowości w badaniach czynnościowych i obrazowych płuc oraz powikłania sercowo-naczyniowe, nerkowe, neurologiczne, psychiatryczne, metaboliczne.
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie prowadzi "Program opieki nad dziećmi do 18 r. ż. po zakażeniu SARS-CoV-2“. Jego celem jest pomoc dzieciom i młodzieży z powikłaniami ze strony układu oddechowego, ich rehabilitacja, a także wsparcie psychologiczne w czasie trwania pandemii.
Program jest realizowany na terenie Krakowa - na oddziale pulmonologicznym Szpitala Dziecięcego św. Ludwika, w Poradni Zdrowia Psychicznego, a także w Radziszowie - na oddziale Rehabilitacji Ogólnoustrojowej dla Dzieci Małopolskiego Centrum Rehabilitacji.
Przewidujemy ćwiczenia układu oddechowego, więc ćwiczenia częstości oddechu i jego głębokości, mające na celu poprawę funkcjonowania układu oddechowego, jak również ćwiczenia ogólnoustrojowe na sali gimnastycznej. Do tego możemy zaproponować pływanie w basenie, co bardzo poprawia wydolność ogólną organizmu, jak również zabiegi fizykoterapeutyczne - wymienia dr Grażyna Spychałowicz - specjalista rehabilitacji medycznej i pediatra.
Rodzice, którzy chcą skonsultować swoje dzieci, powinni dzwonić pod nr tel. 722 331 000.