Kobiety w ciąży dostają wiele porad i wiele sprzecznych informacji. Niektóre z nich powtarzane są z pokolenia na pokolenie i nie zawsze mają potwierdzenie w rzeczywistości. Fakty są takie, że ponad 70 proc. przyszłych mam doświadcza w mniejszym lub większym stopniu porannych mdłości. O czym mogą świadczyć takie dolegliwości i jak sobie z nimi radzić? Oto, co mówią specjaliści.

REKLAMA
zdj. ilustracyjne

Aby rozwiać wątpliwości i uspokoić przyszłe mamy, dr Karmon James z Cleveland Clinic w stanie Ohio, przygotowała zestawienie faktów i mitów dotyczących porannych mdłości.

Poranne mdłości zdarzają się tylko rano

Mit. Mogą pojawić się o każdej porze dnia, a nawet nocy. Większość kobiet odczuwa jakieś nudności o poranku, nie zawsze jednak towarzyszą im wymioty.

Zwykle mijają po pierwszym trymestrze

Fakt. Wiele kobiet zaczyna czuć się lepiej w okolicach 12-14 tygodnia. Jednak, niektórym przyszłych mamom poranne mdłości mogą towarzyszyć dłużej, nawet przez całą ciążę.

Pojawiają się tylko przy pierwszym dziecku

Mit. Poranne mdłości mogą pojawiać się np. tylko przy drugim dziecku albo podczas każdej ciąży.

Szkodzą dziecku

Mit. Typowe poranne mdłości nie wpływają źle na dziecko. Jednakże, jeśli nudności i wymioty są na tyle silne, że kobieta jest osłabiona, warto skonsultować się z lekarzem. Może to być Hyperemesis gravidarum (HG), czyli objaw niepowściągliwych wymiotów ciężarnych. Zmagała się z nimi m.in. księżna Kate, stąd w mediach można znaleźć wiele informacji na temat tej dolegliwości. Wymaga ona pomocy specjalisty, a czasem nawet hospitalizacji, podczas której uzupełniane są niedobory witamin i płynów.

Świadczą o tym, że spodziewasz się chłopca

Mit. Nie ma żadnego związku między porannymi mdłościami a płcią dziecka.

Jeśli miewasz nudności lepiej ominąć posiłek niż ograniczyć niezdrowe jedzenie

Mit. Jeśli kobieta męczy się z częstymi wymiotami, lekarz wyjątkowo może zasugerować, aby jadła to, na co naprawdę ma ochotę i co jest w stanie zjeść, nawet jeśli to "niezdrowe" jedzenie. Ponadto, przyszła mama może też mieć awersję do niektórych produktów, np. do warzyw. W tym przypadku, niestety, będzie musiała przyzwyczaić swój organizm i starać się opanować nudności, ponieważ nie powinna wyłączać warzyw z diety.

Musisz się z tym pogodzić i wziąć się w garść

Mit. Niektóre kobiety radzą sobie jedząc często małe przekąski, jak suche płatki zbożowe lub krakersy. Wspomagają się również witaminą B6 lub herbatą z imbirem. Te rozwiązania nie sprawdzą się jednak w przypadku częstych wymiotów. Wówczas potrzebne może być wsparcie farmakologiczne. Najważniejsze to nie dopuścić do odwodnienia organizmu.

Zgaga i poranne mdłości to to samo

Mit. Zgaga lub refluks również powodują nudności. Jednak w tym przypadku poradzisz sobie z nimi medykamentami, które można kupić bez recepty. Jeśli zgaga nie ustępuje i jest dokuczliwa, warto zrezygnować z ostrych przypraw, nie jeść tuż przed snem i spać na wysokich poduszkach.

Poranne mdłości to sygnał zdrowej ciąży

Fakt. To może być znak, że ciąża przebiega prawidłowo - wynika z obserwacji przeprowadzonych w 2016 r. Badano wówczas kobiety, które wcześniej poroniły. Okazało się, że u pań, które miały poranne mdłości, ryzyko kolejnego poronienia spadało nawet o 75 proc.



Opracowanie na podstawie artykułu Cleveland Clinic: