Spodziewasz się dziecka? Ciąża to niestety nie tylko radosny czas oczekiwania na narodziny, ale także często przykre dolegliwości, które spędzają sen z powiek przyszłym mamom. Wiele ciężarnych zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży cierpi na przewlekłe zaparcia. Zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie mogą powodować problemy z regularnym wypróżnianiem. Na szczęście drobna modyfikacja jadłospisu i większa ilość płynów zwykle pomaga uporać się z problemem.
Co na zaparcia w ciąży?
W skutek zmian hormonalnych zachodzących w organizmie ciężarnej kobiety, zmienia się perystaltyka jelit. Wyższy poziom progesteronu sprawia, że ruchy robaczkowe jelit są mniej intensywne co może powodować problemy z regularnym wypróżnianiem. Wielu przyszłym mamom w pierwszym trymestrze ciąży doskwierają nudności i wymioty, które mogą powodować niewystarczające nawodnienie, co z kolei dodatkowo rozleniwia jelita i utrudnia przesuwanie mas kałowych. Mdłości i zgaga często pojawiające się w ciąży, sprawiają, że wiele przyszłych mam ogranicza posiłki i je dość nieregularnie - co nie sprzyja regularnym wypróżnieniom.
Pierwszy trymestr za Tobą i masz nadzieję, że problemy z zaparciami odejdą w zapomnienie? Wiele mam zmaga się z zaparciami do końca ciąży - łożysko pod koniec drugiego trymestru i w trzecim trymestrze może uciskać na jelita, tym samym powodując problemy z wypróżnianiem. Zastanawiasz się co na zaparcia w ciąży? Podpowiadamy kilka sprawdzonych sposobów.
Zaparcia w ciąży - co pomaga?
Przede wszystkim regularne posiłki zawierające produkty wymienione w powyższym akapicie. Co ważne jadłospis ten powinien być stosowany konsekwentnie - nie tylko, gdy pojawiają się problemy z zaparciami. Stosowanie zbilansowanej diety uzupełnionej o produkty wspomagające przemianę materii pozwala wyregulować częstotliwość wypróżniania.
Gdy zdrowa, zbilansowana dieta zawodzi, regularne posiłki nie przynoszą pożądanego rezultatu, pora sięgnąć po środki z apteki. Lek na zaparcia Dulcobis to tabletki dojelitowe, które ułatwiają wypróżnianie. Aktywna substancja zawarta w leku zaczyna działać dopiero w jelicie grubym, dzięki czemu nie podrażnia żołądka i nie powoduje nieprzyjemnych skurczów jelit. Uwaga, nim sięgniesz po lek na zaparcia - skonsultuj to z lekarzem prowadzącym ciążę bądź farmaceutą, poinformuj go, w którym tygodniu ciąży aktualnie jesteś. Nie stosuj żadnych leków bez wcześniejszej konsultacji. Nawet te z pozoru bezpieczne, dostępne bez recepty, mogą być groźne dla ciąży. Substancje zawarte w leku, przedostają się do krwiobiegu i mogę wpływać na rozwój płodu. Składniki leku mogą spowodować nie tylko skurcze jelit, ale także macicy, doprowadzając do wcześniejszego porodu. Dmuchaj na zimne i zastosowane każdego specyfiku skonsultuj ze specjalistą.
Zaparcia w ciąży, jak sobie radzić?
Ciąża to piękny, ale specyficzny czas. Przyszła mama powinna troszczyć się nie tylko o swoje zdrowie, ale także maluszka. W ciąży, zwłaszcza pierwszym trymestrze stosowanie wielu leków, nawet tych wydawanych bez recepty, jest niewskazane, a wręcz zabronione. Jak zatem radzić sobie z zaparciami w ciąży? Dobrze zbilansowana dieta i regularne posiłki to podstawa.
Przyszła mama powinna pamiętać, by jej dieta obfitowała w bogate w błonnik produkty - razowe pieczywo powinno na stałe zagościć w codziennym menu. Ziemniaki oraz pszenny makaron warto zastąpić kaszą czy brązowym ryżem. Kondycję jelit poprawia także regularnie wypijany kefir czy maślanka. Zbawienny wpływ na perystaltykę ma kiszona kapusta oraz kwas z kapusty, ale uwaga może on powodować wzdęcia. Wskazane jest także jedzenie buraków, które nie tylko pomogą przyszłym mamom w wypróżnianiu, ale także pozytywnie wpłyną na ilość czerwonych krwinek, niwelując ryzyko wystąpienia anemii. Mamy powinny chętnie sięgać po owoce - jabłka, gruszki, ciemne winogrona, śliwki - zaleca się zachowanie umiaru w przypadku kobiet, u których stwierdzono podwyższony poziom glukozy we krwi. Pobudzająco na pracę jelit działają suszone owoce - zwłaszcza morele i śliwki. Zastąp czekoladę i inne słodkości zdrowymi przekąskami.
Przyszła mama powinna pamiętać także o właściwym nawodnieniu organizmu. Wskazane jest wypijanie minimum 2 litrów płynów. Odpowiednia będzie niegazowana, niskosodowa woda mineralna bądź sok z świeżo wyciskanych owoców zawierający miąższ owoców, który doskonale poprawia perystaltykę jelit.
Czy zaparcia w ciąży są groźne dla płodu?
Wiele przyszłych mam zastanawia się czy zaparcia w ciąży są groźne dla płodu? Zasadniczo nie wpływają one negatywnie na rozwój dziecka. Dyskomfort odczuwa przede wszystkim kobieta - czuje się nabrzmiała, brzuch staje się twardy i bolesny. Zaparć w ciąży nie należy lekceważyć - długotrwałe problemy z wypróżnieniem mogą powodować skręt kiszek, zatrucie toksynami czy hemoroidy, dlatego dbaj o zdrowe i regularne posiłki, które pomogą Ci uregulować problemy trawienne i zapobiegną przewlekłym zaparciom.
Źródło: Dulcobis - Tabletki na zaparcia