Poranny pośpiech do pracy albo kwestia przyzwyczajenia. Picie kawy na pusty żołądek to nawyk wielu jej wielbicieli. Czy rozpoczęcie dnia od małej czarnej zamiast śniadania faktycznie może nam zaszkodzić? Jaka jest prawda? Poznaj opinie amerykańskich gastroenterologów.

Dobra wiadomość jest taka, że ​picie kawy na czczo nie jest z natury złe dla organizmu, a żołądek zwykle potrafi się przystosować, aby się chronić. Może to jednak powodować pewien dyskomfort.

Gastroenterolog z Kentucky, dr Sunana Sohi, która zauważyła, że ​​kawa wpływa na poziom kwasu żołądkowego na wiele sposobów. W rezultacie niektóre osoby mogą borykać się z problemami jak niestrawność, której można uniknąć popijając małą czarną razem z jedzeniem.

Sama kawa jest napojem kwaśnym. Oprócz tego, jak wyjaśniła gastroenterolog z Bostonu, dr Supriya Rao - kofeina stymuluje produkcję hormonu gastryny, który jest odpowiedzialny za wytwarzanie kwasu żołądkowego. Chociaż ten ostatni związek pomaga rozpocząć proces trawienia, zwiększa również kwasowość żołądka.

Wreszcie fenole, które są związkami występującymi w kawie, również przyczyniają się do poziomu kwasowości jelit.

Żołądek żołądkowi nierówny

Kawa ma około 5 pH, podczas gdy nasz kwas żołądkowy ma około 2 pH, przez co ten ostatni jest bardziej kwaśny - zauważyła Rao. Dzięki temu nasz żołądek powinien sobie poradzić z kwasem pochodzącym z kawy.

Wszystko jednak zależy od indywidualnych cech, zaznaczyła Sohi. Wszystko, co jesz, powoduje produkcję kwasu żołądkowego, ale kawa [produkuje] go więcej - powiedziała. Jeśli więc po wypiciu kawy na czczo odczuwasz wzdęcia lub zmagasz się z bólem w górnej części brzucha i nudnościami, wiesz, że masz z tym pewne problemy - dodała.

Rao podzieliła tę opinię. Niekoniecznie musi to oznaczać, że zbyt duża kwasowość jest problemem, ponieważ żołądek sobie z tym radzi i jest w nim dużo śluzu, który go chroni - powiedziała. Chodzi raczej o to, że przełyk nie jest w stanie wytrzymać tego rodzaju uszkodzeń spowodowanych kwasem. Nic niebezpiecznego Ci się nie stanie - to nie jest tak, że kawa powoduje wrzody - ale możesz po prostu czuć się niekomfortowo - wyjaśniła.

Mówiąc najprościej: picie kawy na pusty żołądek zwiększa produkcję kwasu żołądkowego. Wyższy poziom płynu u wielu osób nie wywołuje żadnych problemów, u innych może powodować dyskomfort. Jeśli należysz do tej drugiej grupy osób, ale nie możesz rozstać się z napojem zawierającym kofeinę, wypij go razem z jakimś posiłkiem.

Rao wyjaśniła również, że wypicie filiżanki kawy razem z mlekiem lub popijanie cappuccino i czarnej kawy może pomóc zrównoważyć poziom pH.

Źródło: HuffPost