Krwawienie wewnętrzne jest to krwawienie, które występuje wewnątrz organizmu. Nie jest łatwe do zdiagnozowania, gdyż nie można go dostrzec gołym okiem. Najczęściej jest wynikiem urazu. Ale są też mniej oczywiste przyczyny. Należą do nich m.in. wrzody żołądka i dwunastnicy, uszkodzenie narządów wewnętrznych lub zaburzenia krzepnięcia. W niektórych przypadkach krwotok może zagrażać życiu.

Co czujemy, gdy tracimy krew?

W zależności od nasilenia krwotoku, ilości utraconej krwi, może nastąpić spadek ciśnienia krwi. W konsekwencji mogą wystąpić:

- zawroty głowy

- poważne osłabienie

- omdlenie

- zaburzenia widzenia

- silny ból głowy

- silny ból brzucha

- duszność

- ból w klatce piersiowej

- nudności i wymioty

Ogólne przyczyny krwawienia

- uszkodzenie naczyń krwionośnych

- zaburzenia krzepnięcia

- niektóre leki 

- przewlekłe nadciśnienie tętnicze

- genetyczne predyspozycje

- choroby układu pokarmowego

- niezdrowy styl życia

Jak dochodzi do krwawienia?

Wszystko, co uszkadza ściany naczyń krwionośnych, może prowadzić do krwotoku. W przypadku drobnych urazów, organizm wytwarza skrzep, by uszczelnić uszkodzoną tkankę i zatrzymać krwawienie.

Cytat

W przypadku rozległych urazów dochodzi do utraty ogromnej ilości krwi. Wtedy trzeba działać natychmiast, gdyż u pacjenta może się rozwinąć tzw. wstrząs krwotoczny, czyli stan zagrażający życiu
Lek. Maria Czarnobilska

Krwotok może być również spowodowany czynnikami, które z czasem osłabiają ściany naczyń krwionośnych lub zakłócają proces krzepnięcia. Czynniki te obejmują pewne schorzenia, leki i nawyki związane ze stylem życia.

Diagnoza

Do precyzyjnego zdiagnozowania krwawienia wewnętrznego i określania rozległości krwotoku można użyć tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego.

Lekarz jednak rozpoczyna diagnozę od dokładnego badania fizykalnego, pyta pacjenta o objawy i przegląda jego historię medyczną.

Badania krwi, moczu oraz tzw. krwi utajonej w stolcu mogą również pomóc w diagnozowaniu krwotoków.

Można wykonać badania endoskopowe. Jeśli podejrzewa się krwawienie z przewodu pokarmowego, pacjent ma przeprowadzaną gastroskopię, bądź kolonoskopię. 

Leczenie

Leczenie zależy od przyczyny krwawienia. Polega na nawodnieniu i przywróceniu odpowiedniego ciśnienia tętniczego krwi u pacjenta. Czasami należy przetoczyć choremu pełną krew lub jej składniki (osocze, płytki krwi, koncentrat krwinek czerwonych).

U osób z zaburzeniami krzepnięcia krwi podaje się dożylnie witaminę K bądź brakujące czynniki krzepnięcia. W niektórych przypadkach niezbędne jest wykonanie zabiegu operacyjnego. 

Konsultacja merytoryczna:
Lek. Maria Czarnobilska