W Krakowie powstało pierwsze w Polsce centrum rehabilitacji oferujące kompleksową pomocy dla osób po amputacjach. W jednym miejscu można skorzystać z porad lekarzy specjalistów, psychotraumatologa oraz zabiegów fizykoterapii.

Centrum rehabilitacji dla osób po amputacjach i z niepełnosprawnością ruchową "Znowu w Biegu" / Jacek Bednarczyk /PAP

To miejsce - gdzie możemy zaproponować kompleksową opiekę: fizykoterapię, porady lekarzy, pracę z psychologiem i psychoterapeutą - mówi Agnieszka Pleti prezes Fundacji Poland Business Run, która była inicjatorem powstania Centrum Rehabilitacji "Znowu w biegu" przy ul. Odrzańskiej w Krakowie.

Urządzenie centrum i zakup sprzętu pochłonęło około pół miliona złotych.

Centrum jest wyposażone m.in. w bezpieczną bieżnię do nauki chodzenia, schody, na których osoby po amputacjach uczą się na powrót wchodzić i schodzić. Jest też specjalistyczna platforma, która pozwala - poprzez zabawę - opanować obciążanie protezy.

Możemy w tym miejscu rehabilitować osoby nawet po wielu amputacjach, bo takie też zdarzają się po wypadkach. Ten sprzęt umożliwia rehabilitację takich osób. Protezy - nawet najdroższe i najlepsze, same nie pójdą. Na początku osoby po amputacji muszą być poprowadzone we właściwy sposób, żeby nie uczyły się złych nawyków - tłumaczy Sławomir Szczupacki, fizjoterapeuta, koordynator Centrum Rehabilitacji, sam po amputacji.

Z usług Centrum Rehabilitacji mogą korzystać osoby z całej Polski. Wystarczy wypełnić wniosek na stronie internetowej Fundacji.

(mc)