Skurcze powiek, choć irytujące, są "rzadko oznaką czegoś poważnego" - powiedziała Stephanie Erwin, optometrystka z Cole Eye Institute w Cleveland Clinic.​ Najczęstszym rodzajem drgania powiek jest seria skurczów mięśni zwana miokymią powiek, która powoduje mimowolne i przerywane skurcze powieki, zwykle jednej i dolnej. Drgania mogą trwać od godziny do nawet miesięcy - podaje The New York Times.

Jeśli drganie utrzymuje się przez długi czas lub towarzyszą mu dodatkowe objawy, dobrym pomysłem jest wizyta u okulisty, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku - mówi Stephanie Erwin.

Jeśli drgawki rozprzestrzeniają się na inne mięśnie twarzy lub jeśli zauważysz, że i jedno i drugie oko drga w tym samym czasie, to może to oznaczać poważniejszy problem. Inne niepokojące objawy to opadająca powieka lub czerwone oko.

Ale jeśli tylko jedna powieka porusza się w ten sposób, to jest to zwykle nieszkodliwy, ale irytujący przypadek miokymii powiekNikt nie wie dokładnie, dlaczego tak się dzieje - powiedziała dr Alice Lorch, okulista z Massachusetts Eye and Ear w Bostonie. Czasami wynika to z drobnego podrażnienia, np. ocierania się soczewki kontaktowej o powiekę - dodała.

Co może być przyczyną drgania powieki?

Stres, brak snu lub nadmierne spożycie kofeiny powodują drganie powiek, stwierdzili eksperci. Mniejsza ilość kawy jest istotna, bo duże jej ilości mogą prowadzić do napięcia mięśni. Dr Lorch powiedziała, że wypijanie jednej lub dwóch filiżanek kawy każdego dnia powinno wystarczyć.

Dr Lorch zaznaczyła, że dla rozwiązania tej dolegliwości można użyć sztucznych łez. Krople do oczu nawilżają oko. Najlepiej wybierać te, które nie zawierają konserwantów, ponieważ mogą one być drażniące.

Możesz też spróbować masować oczy pod prysznicem lub zakryć oczy wilgotną, ciepłą myjką tuż przed snem, co pomoże rozluźnić mięśnie oczu i otworzyć gruczoły na brzegach powiek. Spowalnia to proces parowania łez - zaznaczyła.

Więcej odpoczynku, odpowiednia dieta i zmniejszenie stresu

Drganie jest sygnałem wysyłanym przez twoje ciało, proszącym o zwolnienie tempa - powiedział dr Raj Maturi, rzecznik American Academy of Ophthalmology. 

Ważne jest również, aby być nawodnionym i stosować zbilansowaną dietę, która obejmuje pokarmy bogate w potas (ziemniaki, banany i soczewica są doskonałym źródłem), magnez (znajdujący się w zielonych warzywach liściastych, produktach pełnoziarnistych, fasoli, orzechach i rybach) oraz wapń (spróbuj nabiału), sardynki, ciemnozielone warzywa liściaste lub wzbogacone płatki śniadaniowe. Brak równowagi tych minerałów w organizmie może prowadzić do drgania powiek.

Rzadko lekarze okuliści stosują botox, aby zatrzymać drżenie, wstrzykują niewielką ilość do mięśnia okrężnego otaczającego powieki, ale dzieje się to "tylko w ciężkich przypadkach.

Eksperci twierdzą, że miokymia powiek zwykle ustępuje samoistnie bez interwencji medycznej. Dla większości pacjentów to tylko kwestia odpoczynku, podjęcia kroków w celu zmniejszenia stresu, nawilżenia oka i przeczekania ciężkiego czasu.