Podczas badań w 20. tygodniu ciąży, lekarze zdiagnozowali u dziecka rozszczep kręgosłupa. Matce zaproponowano wówczas trzy opcje: przerwanie ciąży, jej kontynuację lub ryzykowną operację mającą na celu naprawę kręgosłupa dziecka. Zdecydowała się na ostatni wariant. Przeczytaj o pionierskiej metodzie, stosowanej przez brytyjskich lekarzy.

26-letnia Bethan Simpson jest dopiero czwartą kobietą w Wielkiej Brytanii, która poddała się tej operacji. Podczas pionierskiego zabiegu, dziecko zostało wyciągnięte z macicy Bethan. Kiedy już lekarze zoperowali kręgosłup, ponownie umieszczono je w macicy, gdzie spędzi resztę ciąży. 

Naprawą kręgosłupa zajęli się lekarze z Great Ormond Hospital, operację przeprowadzono w University College Hospital w Londynie.

Taka diagnoza to nie jest wyrok śmierci. Istnieje ryzyko, że coś pójdzie nie tak, ale trzeba zmienić sposób myślenia o rozszczepie kręgosłupa. Są sposoby naprawy tej wady. Każdego dnia czuję, jak moje dziecko mnie kopie, to się nigdy nie zmieniło. Jest wyjątkowe i pokazało, jak bardzo zasługuje na to życie - mówiła Bethan Simpson w rozmowie z brytyjskim "Independent".

Dziecko, po operacji, rozwija się prawidłowo. Na świat ma przyjść w kwietniu.