Czujesz się samotny? Postaraj się coś z tym zrobić, otworzyć się na innych. Wyniki badań naukowców z Ohio State University pokazują, że samotność to nie tylko przykre uczucie, ale stan, który wymiernie szkodzi zdrowiu. Jak ogłoszono podczas zjazdu Society for Personality and Social Psychology w Nowym Orleanie, podobnie, jak chroniczny stres samotność wywiera negatywny wpływ na pracę naszego układu odpornościowego.

Zdjęcie ilustracyjne /Bildagentur /PAP/Photoshot

Badania pokazały na przykład, że u osób odczuwających samotność częściej uaktywniają się wirusy opryszczki, a ich organizm wytwarza więcej białek towarzyszących procesom zapalnym. Podwyższony poziom tych białek może być oznaka wielu chorób, od choroby wieńcowej serca, przez reumatyzm, cukrzycę, do choroby Alzheimera.

Badacze z Ohio State University opierają swoje wnioski na serii eksperymentów, które przeprowadzili na dwóch grupach ochotników. Do pierwszej zaproszono 200 kobiet, w wieku średnio 51 lat, które wygrały walkę z rakiem piersi. W drugiej znalazły się 134 osoby z nadwagą w wieku średnim lub starszym, nie skarżące się na żadne szczególne kłopoty ze zdrowiem. Wszystkie te osoby proszono o wypełnianie ankiet, pozwalających wykryć odczuwany przez nie poziom samotności i społecznej izolacji.

W przypadku pań, które niedawno zakończyły terapię przeciwnowotworową, badano poziom przeciwciał dwóch wirusów, wywołujących opryszczkę. W przypadku jednego z nich, cytomegalowirusa, poziom przeciwciał, był wyraźnie podwyższony u kobiet, które odczuwały samotność. Obie grupy badano potem pod kątem wytwarzania przez ich organizm w stresujących sytuacjach istotnych dla procesów zapalnych białek, cytokin. I tu wyraźnie zauważono efekt, związany z subiektywnie odczuwaną przez te osoby samotnością.

Badacze z Ohio podkreślają, że nie warto godzić się z samotnością, trzeba starać się poszerzać krąg znajomych, otwierać się na ludzi. Te starania nie tylko mogą poprawić samopoczucie psychiczne, ale i pomóc organizmowi w walce z szeregiem chorób. Osoby, które mają wielu znajomych i utrzymują z nimi dobre kontakty, mogą liczyć, że będzie miało to pozytywny wpływ na ich zdrowie.