Rodzice, zaszczepcie swoje dzieci - w ten sposób do opiekunów dzieci apelują lekarze Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Wraz z początkiem września, w Polsce rozpoczęły się szczepienia przeciwko grypie. Apel podpisały między innymi krajowe konsultant w dziedzinie pediatrii i alergologii.
Lekarze w liście powołują się na dane Światowej Organizacji Zdrowia. Wynika z nich, że co trzecie dziecko choruje a grypę, a szczepiąc dzieci, chroni się także osoby starsze, na przykład dziadków, dla których choroba może być szczególnie groźna. W tym roku - jak przewiduje specjalista chorób zakaźnych profesor Krzysztof Tomasiewicz - zakażeń wirusem grypy może być dużo. Przez ostatnie dwa lata nie było znaczących wzrostu liczby zachorowań na grypę, działały covidowe obostrzenia. Natura nie lubi próżni - przekonuje profesor Tomasiewicz.
Apel do rodziców oraz rekomendacje wystosowali i podpisali przedstawiciele zawodów medycznych pediatrzy, epidemiolodzy, pulmonolodzy, lekarze rodzinni oraz pielęgniarki i położne. Wśród nich znaleźli się: prof. dr hab. n. med. Adam Antczak (Prezes Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy), prof. nadzw. dr hab. n. med. Teresa Jackowska (Konsultant Krajowy w dziedzinie pediatrii), dr hab. n. med. Ernest Kuchar (Prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii), prof. dr hab. n. med. Karina Jahnz-Różyk (Kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii, Alergologii i Immunologii Klinicznej WIM), Zofia Małas (Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych) oraz prof. dr hab. n. med. Jacek Wysocki (Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii).
W Polsce w sezonie 2021/22 prawie 1 na 3 dzieci w wieku 0-14 zachorowało na grypę, jak podają dane NIZP PZH. Światowe organizacje, jak Amerykański Komitet ds. Szczepień Ochronnych (ACIP) czy Brytyjski Wspólny Komitet ds. Szczepienia i Immunizacji (JCVI) rekomendują jak najszybsze zaszczepienie się przeciwko grypie.