Rozwija się podstępnie, nie dając przez długi czas żadnych objawów, a jego leczenie jest bardzo trudne i rzadko kończy się pełnym sukcesem. Na raka trzustki zmarli m.in. piosenkarka Aretha Franklin oraz aktorka Anna Przybylska. Tymczasem włoska gazeta "Il Messaggiero" spekuluje, że prezydent Rosji Władimir Putin, może chorować właśnie na ten rodzaj nowotworu.
Rak trzustki jest nowotworem o szczególnie złym rokowaniu. 90 proc. chorych nie przeżywa 5 lat niezależnie od sposobu leczenia. Jest jedną z najczęściej doprowadzających do zgonu chorób nowotworowych. Ten rak rozwija się podstępnie, nie dając przez długi czas żadnych objawów, a jego leczenie jest bardzo trudne i rzadko kończy się pełnym sukcesem.
Od kilkudziesięciu lat nie udało się znaleźć leku, który byłby przełomem w leczeniu tego nowotworu. Obecnie jedyną skuteczna metodą jest wczesne wykrycie i usunięcia guza trzustki.
Nowotwory złośliwe trzustki we wczesnym etapie swojego wzrostu przez bardzo długi czas nie dają żadnych objawów. Na początku choroby niektórzy chorzy skażają się na ogólne osłabienie, dyskomfort w górnej części brzucha, utratę apetytu i wzdęcie brzucha.
Do późnych objawów zaawansowanego raka trzustki należą:
- Zmniejszenie masy ciała,
- Żółtaczka i świąd skóry,
- Bóle brzucha lub pleców,
- Postępujące (często bardzo szybko) zmniejszanie się masy ciała,
- Czasem inne objawy, takie jak cukrzyca (uważa się ją zarówno za jedną z możliwych przyczyn rozwoju raka trzustki, jak i za objaw tego nowotworu), objawy ostrego zapalenia trzustki, zakrzepica żylna, wędrujące zakrzepowe zapalenie żył itp.
Do głównych czynników zwiększających ryzyko wystąpienia raka trzustki należą:
- palenie tytoniu,
- otyłość,
- duże spożycie tłuszczów nasyconych i czerwonego mięsa,
- nadużywanie alkoholu.
Niezwykle istotną rolę w rozwoju tego nowotworu odgrywają także predyspozycje genetyczne. Udowodniono, że ryzyko zachorowania jest znacznie większe w rodzinach, w których trzy lub więcej osób miało raka trzustki.
Źródło: Medycyna Praktyczna/ twojezdrowie.rmf24.pl