Zaskakujące odkrycie naukowców z Uniwersytetu w Glasgow. Według nich tygecyklina, czyli antybiotyk z grupy antybiotyków glicylocyklinowych, stosowany w połączeniu z imatynibem (związkiem stosowanym w leczeniu nowotworów) może zwalczać przewlekłą białaczkę szpikową.

Zdjęcie ilustracyjne /Pexels photo /

Jeśli wyniki badań się potwierdzą, może być to przełom w leczeniu białaczki. Badania na ten temat zostały opublikowane niedawno w czasopiśmie "Nature Medicine". Eksperyment wykazał, że tygecyklina w połączeniu z imatynibem zwalcza nie tylko dojrzałe komórki nowotworowe, ale zabija też macierzyste komórki rakowe.

Do tej pory u chorych na białaczkę był stosowany sam imatynib, który jednak nie likwidował macierzystych komórek rakowych i chorujący byli zmuszeni przyjmować go przez całe życie. To wiązało się też z wysokimi kosztami leczenia i ryzykiem wystąpienia powikłań.

Badania Uniwersytetu w Glasgow zostały przeprowadzone na zwierzętach cierpiących na nowotwory odpowiadające ludzkiej białaczce.

Jak mówią autorzy badania, wyniki ich eksperymentu mogą zrewolucjonizować myślenie o leczeniu przewlekłej białaczki szpikowej: Wierzymy, że nasze badania mogą stać się podstawą do badania nowej strategii terapeutycznej w leczeniu CML - uważa dr Vignir Helgason, współautor odkrycia.

Źródło: University of Glasgow

(ag)