Lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie apelują do kobiet o badanie się w kierunku nowotworów piersi, macicy i jajników. Zachęcają do skorzystania z wykładów online, dostępnych od poniedziałku przez miesiąc na stronie internetowej placówki.

"Dane epidemiologiczne wskazują, że co ósma z nas będzie miała raka piersi" - powiedziała onkolog, chirurg dr hab. Diana Hodorowicz-Zaniewska.

Dodała, powołując się na statystyki, że w przypadku guza poniżej 1 cm średnicy pacjentka ma 95 proc. szans na pełne wyleczenie. Przy guzie powyżej 5 cm średnicy szanse te maleją do 20-30 proc.

"Powszechnie uważa się, że rak piersi to choroba kobiet po menopauzie. Niestety chorują coraz częściej kobiety młode, a nawet bardzo młode. Coraz częściej widzimy pacjentki z rakiem piersi w ciąży czy nawet w okresie karmienia" - poinformowała dr Hodorowicz-Zaniewska.

Podkreśliła, że brak wiedzy nie uchroni nas przed chorobą, a wręcz przeciwnie - może kosztować życie. Poradziła, że nie należy unikać ani bać się samobadania piersi, USG czy mammografii.

 

Rak piersi, obok raka jajników i szyjki macicy, to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet w Polsce.

Ginekolog i onkolog dr hab. Paweł Basta zwrócił uwagę, że raka jajnika trudno rozpoznać we wczesnych stadiach. "Każda kobieta przynajmniej raz w roku powinna odwiedzić ginekologa" - podkreślił.

Specjalista z zakresu onkologii, ginekologii i endokrynologii Prof. Robert Jach zwrócił uwagę, że rakowi szyjki macicy można zapobiec, szczepiąc się przeciwko HPV i regularne badając się ginekologiczne i cytologicznie.

Szpital Uniwersytecki organizuje też 27 lutego "Różową sobotę". Wtedy w godz. od 8.00 do 14.00 będzie można wykonać bezpłatną cytologię, a kobiety, które wyczuły zmiany w swoich piersiach, będą mogły skorzystać z konsultacji ze specjalistami i wykonać badania. Obowiązuje wcześniejsza rejestracja telefoniczna, która rozpocznie się 23 lutego.