Najnowsze dane sugerują, że osoby, które wykonują wiele czynności jednocześnie, często przełączając się między urządzeniami cyfrowymi, mogą być bardziej narażone na rozwój niezdrowych nawyków żywieniowych i otyłości.

Im więcej gadżetów staje się dla nas dostępnych, tym bardziej możemy czuć pokusę odkrywania tych nowych technologii, ale ich ciągłe używanie może się odbić negatywnie na naszym zdrowiu.

Według nowych badań - z Rice University w Houston, TX, Dartmouth College w Hanowerze, NH i The Ohio State University w Columbus - ludzie, którzy często przerzucają się z urządzenia na urządzenie, są bardziej narażeni na nadwagę lub otyłość i poczucie gorszej samokontroli.

Zwiększona ekspozycja na telefony, tablety i inne urządzenia przenośne była jedną z najbardziej znaczących zmian w naszych środowiskach w ciągu ostatnich kilku dekad, a nastąpiło to w okresie, w którym wskaźniki otyłości również w wielu miejscach wrosły - mówi główny badacz Richard Lopez, Ph.D.

Chcieliśmy przeprowadzić te badania, aby ustalić, czy istnieją powiązania między otyłością a nadużywaniem urządzeń cyfrowych - dodaje Richard Lopez. Naukowcy zgłaszają swoje odkrycia w artykule badawczym, który pojawia się w czasopiśmie Brain Imaging and Behavior .

Wielozadaniowość, a reakcja mózgu na jedzenie

Lopez i zespół przeprowadzili dwa powiązane badania oceniające związek między wielozadaniowością w mediach a otyłością. W pierwszym badacze pracowali z 132 uczestnikami w wieku od 18 do 23 lat.

Uczestnicy badania odpowiadali na pytania ze specjalnie zaprojektowanego kwestionariusza, którego celem była ocena, jak wiele osób badanych wykonuje kilka czynności jednocześnie i jak łatwo przy tym się rozpraszają - na przykład, czy czuli potrzebę sprawdzenia wiadomości na swoich telefonach podczas rozmów z bliskimi.

Na tym etapie zespół odkrył, że osoby, które uzyskały wysokie wyniki w kwestionariuszu wielozadaniowości w mediach, miały wyższe wskaźniki masy ciała i więcej tkanki tłuszczowej niż uczestnicy, którzy mieli niskie wyniki.

W drugim badaniu naukowcy wybrali 72 uczestników z poprzedniego badania, którzy zgodzili się poddać funkcjonalnym skanom MRI, aby zespół mógł zarejestrować aktywność mózgu, patrząc na serię obrazów, które zawierały slajdy niezdrowych, ale atrakcyjnych wizualnie  potraw.

Skany ujawniły, że kiedy pokazano zdjęcia niezdrowej żywności, ludzie, u których stwierdzono dużą wielozadaniowość wykazywali zwiększoną aktywność dwóch w obszarach mózgu zaangażowanych w cykl nagrody, który odgrywa rolę w uzależnieniu i tworzeniu niezdrowych nawyków .

Jak dotąd, wyniki sugerują jedynie korelację między nawykami wielozadaniowości, poziomem rozpraszalności i ryzykiem otyłości.

Lopez i zespół zauważają ważną rzecz. To, w jaki sposób odnosimy się do mediów cyfrowych, może wpłynąć na nasze procesy mózgowe, co z kolei może wpłynąć na nasze nawyki i nasze zdrowie.

Takie powiązania są ważne do ustalenia, biorąc pod uwagę rosnące wskaźniki otyłości i powszechność korzystania z multimediów w większości współczesnego świata - dodaje Richard Lopez, Ph.D.