Aż 40 proc. Polaków z nadciśnieniem tętniczym nie podejmuje leczenia - informuje środowy "Nasz Dziennik".

Jak pisze dziennik, według statystyk ponad 9,5 mln Polaków cierpi na nadciśnienie tętnicze. Około 40 proc. chorych nie leczy się, a tylko 42 proc. podejmuje skuteczną terapię.

Wiele osób wciąż nie wie, że ma nadciśnienie, a inni wiedzą o tym, ale nie zgłaszają się do lekarza i nie podejmują leczenia - powiedział "ND" prof. Zbigniew Gaciong, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii Uniwersyteckiego Centrum Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

"Nadciśnienie to cichy zabójca". Jak z nim walczyć?

Ciśnienie powinniśmy mierzyć w każdym wieku, bo problem dotyczy również dzieci i młodzieży - mówi w rozmowie z Ewą Kwaśny dr Anna Sorysz, specjalista chorób wewnętrznych, specjalista kardiolog. Nadciśnienie jest trudne do wykrycia, bo nie boli. Sprzyja mu dieta bogata w sól oraz przewlekły stres... czytaj więcej

"ND" podaje, że w związku z tym Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego w najnowszych wytycznych, które właśnie są wdrażane, kładzie nacisk na badania przesiewowe.

Każdy powinien znać swoje ciśnienie tętnicze i mierzyć je co najmniej raz w roku, jeśli jest się zdrowym - powiedział dziennikowi prof. Gaciong.

Opracowanie: