Na świecie z powodu nadwagi lub otyłości cierpi 10 proc. dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 17 lat. Szczególnie cierpią z ich powodu dzieci rodziców gorzej wykształconych o niskich dochodach.

Jeśli liczba młodych ludzi z nadmiarowymi kilogramami dalej będzie rosła w tym tempie co ostatnio, do 2025 r. na świecie będzie 177 milionów 5 - 17 latków z nadwagą oraz 91 milionów z otyłością.  W 2025 r. ok. 12 milionów dzieci będzie miało nieprawidłową tolerancję glukozy, 4 miliony zachoruje na cukrzycę typu 2,  27 milionów będzie miało nadciśnienie, a u 38 milionów dojdzie do stłuszczenia wątroby lub nagromadzenia tłuszczu w tym organie.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, w Europie otyłość dotyka przeciętnie jednego na trzech chłopców i jedną na pięć dziewczynek w wieku od sześciu do dziewięciu lat. Żadna inna choroba przewlekła nie jest aż tak bardzo rozpowszechniona wśród populacji dzieci w wieku szkolnym.

Otyłość nastolatków

Najnowsze badania nadzorowane przez Światową Organizację Zdrowia objęły swoim zasięgiem 11, 13 i 15-latków (zarówno dziewczynki jak i chłopców) w 42 krajach Europy.

  • Średnie rozpowszechnienie otyłości wśród badanych grup,  wyniosło 4 procent. Ale pomiędzy krajami występują spore różnice. Na przykład:
  • najmniej otyłych nastolatków było wśród 15-letnich dziewczynek na Ukrainie (0,7 proc.),
  • najwięcej otyłych nastolatków jest wśród 11-letnich chłopców w Macedonii (14 proc.)
  • najniższy odsetek otyłych wśród wszystkich badanych grup odnotowano w Holandii i Norwegii.

Ogólnie, w całej Europie jest więcej otyłych chłopców niż dziewczynek.

W latach 2002 - 2014 w kilku krajach Europy odnotowano stały, znaczący wzrost odsetka nadwagi u jednej lub obydwu płci we wszystkich grupach wiekowych. Wśród tych państw znalazła się i Polska. Poza tym problem dotyczył Estonii, Łotwy i Rosji.

Główną przyczyną otyłości - nie właściwa dieta. Za mało warzyw i owoców

Wśród głównych przyczyn otyłości wśród nastolatków raport Światowej Organizacji Zdrowia wymienia: