Rak piersi, obok raka jajników i szyjki macicy, to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet w Polsce. W środę na temat tego nowotworu można było porozmawiać z chirurgiem onkologiem doktorem Piotrem Plutą.

Rak piersi to jeden z czołowych zabójców kobiet w Polsce. W początkowym okresie nie daje on żadnych objawów, ale wcześnie wykryty jest uleczalny. Specjaliści przypominają o regularnych badaniach i podkreślają znaczenie samokontroli.

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na skuteczność leczenia jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju. Badania kliniczne wykazały, że w grupie kobiet w wieku 50-69 lat, które wykonywały badania mammograficzne co rok lub co 2 lata, zmniejszyła się umieralności o 25 - 30%! A więc warto badać się systematycznie i nie dopuścić do rozwoju choroby.

Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi. Odbywa się wiele akcji przypominających o profilaktyce i badaniach. Kobiety z chorobą nowotworową opowiadają swoje historie i przestrzegają: ja zachorowałam, ale ty nie musisz.